Britské společnosti BP se podařilo zakrýt jedno ze třech míst úniku ropy do Mexického zálivu. Agentury o tom informovala americká pobřežní stráž. Uzavření nejmenšího místa úniku ropy na porušeném potrubí prý ovšem zřejmě výrazně neomezí celkový objem vytékající ropy.

Po dubnovém výbuchu se plošina s potrubím, kudy ropa proudila k hladině, zřítila na mořské dno. Tam ropa unikala na třech místech, po dnešním zásahu už jen na dvou.

Posádky budou v zacpávání dalších míst úniku ropy pokračovat. Měly by tak připravit terén pro spuštění těžkého železného kontejneru v následujících dnech, který by měl únik ropy omezit až o 80 procent.

Nyní do moře denně uniká na 800.000 litrů ropy a skvrna na hladině ohrožuje pobřeží USA od delty řeky Mississippi po severozápadní Floridu. Americkým břehům tak hrozí vážná ekologická havárie. Ropná skvrna poškodila i místní rybáře a cestovní ruch.

Moody´s: Možná snížíme BP rating

Agentura Moody's varovala, že ropný koncern BP možná čeká snížení ratingu. Odvolala se na "značnou nejistotu" kolem finančních závazků BP a náklady na odstranění ekologických škod po explozi vrtu a úniku ropy do Mexického zálivu.

Agentura proto britskému ropnému gigantu zhoršila výhled jeho závazků ze stabilního na negativní. Nyní mají známku Aa1. Koncern dodal, že je zatím nemožné vyčíslit, jaké náklady si neštěstí vyžádá, napsala agentura AP.

Související