Nejlepší zákony

1. Civilizovanější daňové řízení
Finanční úřady musí odůvodňovat svá rozhodnutí. Odvolání proti doměření daně mají odkladný účinek a vyměřit daň lze skutečně jen do tří let od zdaňovacího období.

2. Rychlejší exekuce
Zákon má zrychlit exekuce a zefektivnit komunikaci mezi exekutory a soudy.

3. Férové veřejné zakázky
Novela zavedla "Černou listinu zájemců-lhářů".

Nejhorší zákony

1. Zkrácení pátého volebního období sněmovny
V komplikované politické situaci parlament loni rozhodl o předčasném rozpuštění Poslanecké sněmovny.

2. Zákon o významné tržní síle
Pokus zregulovat postavení silných odběratelů na trhu. Díky novému zákonu nesmějí maloobchodníci prodávat zboží za nižší než nákupní cenu.

3. Slevy na sociálním pojištění
Zákon zavedl možnost uplatnit slevu na pojistném a sociálním zabezpečení za zaměstnance za období 2009 až 2010, kterou ale později zrušil Janotův balíček.

Podnikatelé, kteří chtějí držet krok s legislativou Česka a sledovat všechny změny a novely zákonů, mají poměrně dost práce - jen loni bylo ve Sbírce zákonů publikováno 495 zákonů, vyhlášek, nařízení vlády či usnesení Poslanecké sněmovny. Který z nich podnikatelé ocenili nejvíce? Jednoznačně novelu zákona o správě daní a poplatků.

Vyplývá to alespoň z ankety Zákon roku 2009, kterou ve spolupráci s Hospodářskými novinami připravila advokátní kancelář Ambruz &Dark a ve které hlasovalo více než dvě stě firem nejrůznějších velikostí.

Jedna z mála dobrých změn

Pro novelu zjednodušující daňový řád a zmenšující pravomoci finančních úřadů hlasovalo více než 33 procent společností.

"Tuto novelu jsem samozřejmě uvítal. S finančním úřadem jsme sice vždy vycházeli obstojně, ale líbí se mi, že nyní má nařízeno odůvodňovat svá rozhodnutí a je zde odkladný účinek při odvolání proti doměření daně," říká Kvido Štěpánek, šéf společnosti Isolit Bravo s tím, že legislativní změny v Česku jsou většinou spíše k horšímu.

Na druhém místě v anketě Zákon roku 2009 se umístil zákon z dílny ministerstva spravedlnosti, který přinesl novinky vedoucí ke zrychlení exekucí a zefektivnění komunikace mezi exekutory a soudy.

"Podnikatelé nejvíce oceňují zlepšení v oblasti daňového řízení a exekucí. Naopak nejvíce jim vadí zákony nastavující pravidla zvýhodňující určitý okruh subjektů a za kterými lze zřetelně rozpoznat tlaky zájmových skupin," říká Tomáš Babáček z kanceláře Ambruz & Dark.

Plánované hospodářství

Nejvíce právníci pracující v tuzemských společnostech odsoudili zákon o zkrácení pátého volebního období Poslanecké sněmovny, který později zrušil Ústavní soud.

Jako druhý nejhorší skončil zákon o významné tržní síle, který se pokusil revolučním způsobem zregulovat postavení silných odběratelů na trhu s potravinami a zemědělskými produkty.

Zákon z dílny potravinářské komory a poslanců ČSSD sice vetoval prezident Václav Klaus a kritizovali ho i experti z Vysoké školy ekonomické v Praze, ale veto prezidenta sněmovna přehlasovala, takže v únoru zákon vstoupil v platnost. Odsoudily ho nejen obchodní řetězce, ale i firmy z jiných oborů.

"Teď už jen chybí pro nejvyšší ochranu zemědělců uzákonit, že obchodní řetězce musí od zemědělců vykoupit vše, co vypěstují a následně uložit spotřebitelům, že si to vše musí od obchodníků povinně koupit. Jsme tímto již jen krůček od geniální ekonomické myšlenky plánovaného tržního hospodářství," říká Tomáš Voleman, právník společnosti Vodafone, která také o Zákonu roku 2009 rozhodovala.

Pět set českých a tisíc unijních norem. To je prý v normě

Ke zhruba pěti stům závazných právních předpisů a mezinárodních smluv, které loni v Česku prošly, se pak přidala tisícovka obecně právních předpisů publikovaných na unijní úrovni. Téměř polovina z nich se týkala podnikatelů. Ti se však shodují, že v počtu zákonů se Česko nijak nevymyká okolním zemím.

"Nové členské země unie mají oproti tradičním členským zemím jiné politické tradice a jinak nastavený systém zavedení legislativních změn. V tomto kontextu se právní změny v České republice nijak nevymykají z celkového trendu," říká Lucie Kováčová, právnička jednoho z největších obchodních řetězců Tesco.


495 PŘEDPISŮ
Tolik bylo loni ve Sbírce zákonů publikováno zákonů, vyhlášek, nařízení vlády či usnesení sněmovny. Z nich podnikatelé jednoznačně ocenili novelu zákona o správě daní a poplatků.
FOTO: ARCHIV HN