Na moskevském Rudém náměstí se odehrála největší vojenská přehlídka od rozpadu Sovětského svazu. Při příležitosti 65. výročí konce druhé světové války před zdmi Kremlu pochodovalo celkem 11.335 vojáků, nejen 10.500 Rusů, ale i jejich spojenci z postsovětských republik a také Američané, Britové, Francouzi a Poláci jako někdejší váleční spojenci.

Francii reprezentovala někdejší stíhací eskadra Normandie-Němen, Američané vyslali rotu 2. praporu 18. pěšího pluku, který své boje završil na Labi, Britové velšskou gardu a Poláci svou čestnou jednotku. Poláci, kteří po boku Sovětů došli až do Berlína, se zúčastnili vítězné přehlídky v Moskvě už v roce 1945.

Pozvání západních vojáků a státníků si ruský tisk vykládá jako možnou známku nového kurzu Kremlu, na rozdíl od studené války, kdy přehlídky bývaly hlavně demonstrací síly sovětské armády. Nynější hlavní motiv je však prý vnitropolitický: přehlídka má zapůsobit hlavně na Rusy.

Defilé, včetně ukázky asi 160 kusů bojové techniky a přeletu 127 letounů a vrtulníků, trvalo přibližně 75 minut. Zatímco průvod pěších jednotek zahajovali vlajkonoši a bubeníci, v čele obrněné techniky jely historické tanky T-34 a samohybná děla SU-100. Z moderních zbraní měly na náměstí premiéru mezikontinentální rakety Topol-M, protiletecké systémy Pancir či ve vzduchu nové cvičné stroje Jak-130.

"Tato válka z nás udělala silný národ... V roce 1945 bylo dosaženo nejen vojenského, ale i velkého morálního vítězství," prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv v projevu, přenášeném stejně jako celá přehlídka v přímém televizním přenosu.

Medveděv připomněl, že Sovětský svaz čelil třem čtvrtinám fašistických vojsk, ale nepřátelé narazili na bezpříkladný odpor a "stroj ničení celých národů" se podařilo zastavit a skoncovat "s ideologií ničící základy civilizace".

Prezident slíbil, že váleční mrtví - které má prakticky každá ruská rodina - nebudou nikdy zapomenuti, a vyzval k mírovému řešení sporů a ke spolupráci při čelení současným hrozbám.

Oslav 65. výročí vítězství ve druhé světové válce se zúčastnily delegace z několika desítek zemí, mimo jiné čínský prezident Chu Ťin-tchao, německá kancléřka Angela Merkelová či český prezident Václav Klaus. Na poslední chvíli se kvůli krizi kolem eura omluvili francouzský prezident Nicolas Sarkozy a italský premiér Silvio Berlusconi. Za hlavní hosty na tribuně ovšem byly označeny tři tisícovky válečných veteránů, podle televize o průměrném věku 86 let.

V ruské metropoli dnes dopoledne panovalo slunečné, přímo letní počasí, a tak nemusely vzlétnout letouny, připravené speciálními látkami rozptýlit případné mraky. Stínem oslav se však stalo sobotní důlní neštěstí na Sibiři s nejméně 12 mrtvými a dnešní nový teroristický útok v Dagestánu na ruském severním Kavkaze.