Sopečný prach z islandské sopky dorazil v neděli večer na jih České republiky. Tamní vzdušný prostor musel být uzavřen a letouny se mu vyhýbají. Lety se ale zatím neruší, řekl ČTK mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Podle meteorologů by se do půlnoci měl popel rozšířit nad celé územ republiky, zmizet by měl do pondělního večera. Vyšší koncentrace prachu mohou být zejména na Moravě, lidé by ale neměli zhoršení ovzduší pocítit.

"Od půlnoci se celé naše území dostane pod vliv toho sopečného popela," sdělil meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Jiří Vašíček s tím, že zatím je oblak sopečného prachu zhruba v okolí Šumavy. Prach se pohybuje ve výšce do šesti kilometrů nad zemí, minimálně do šesté hodiny ranní se bude ještě vyskytovat nad většinou území.

"Ty koncentrace nejsou v takové intenzitě, aby to ohrozilo osoby," doplnil Vašíček. Pokud by prý popel nějak ovlivnil letový provoz, bude to spíš na Moravě. Oblak by se měl podle posledních prognóz rozptýlit do pondělního večera.

Nový oblak popela z islandské sopky Eyjafjallajökul komplikoval leteckou dopravu nad Evropou po celý víkend. V neděli odpoledne byl na několik hodin uzavřen vzdušný prostor nad Mnichovem, nelétalo se také z rakouského Innsbrucku, Lince a Salcburku. Vídeňské letiště má zůstat mimo provoz mezi půlnocí a pondělní pátou hodinou ranní.

Některá menší letiště by mohla být na několik hodin uzavřena na západě Skotska a Irska. Naopak lepší situace je nyní na severu Itálie a Pyrenejského poloostrova, kam dorazil sopečný mrak už v sobotu.

Situace v Evropě

Zrušeny byly lety z pražského letiště Ruzyně do Milána a Bologni. Odložen musel být také jeden let do New Yorku, řekla mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.

Kvůli vulkanickému oblaku na několik hodin přerušila provoz letiště na severu Portugalska včetně Porta (do pondělí 08:00 SELČ), na severozápadě Španělska byly část neděle uzavřeny Santiago, La Coruňa, Vigo a Salamanca a na severu Itálie  Milán, Pisa či Florencie. Turistické destinace jako Benátky, Terst a Rimini zůstaly nedotčeny.

Desítky letů byly zrušeny také ze švýcarské Ženevy do Portugalska, Španělska, Francie, Irska, Británie a Maďarska. Ženeva je jednou z hlavních základen nízkorozpočtového leteckého přepravce easyJet.
Obří oblak už zasáhl oblast mezi Islandem a Azorskými ostrovy. Portugalské souostroví uprostřed Atlantiku by podle agentury AFP nemělo přijímat letadla až do pondělních 01:00 SELČ. Transatlantické lety jsou odkláněny kolem Grónska, dají se tedy stejně jako v sobotu čekat zpoždění.

Sopka Eyjafjallajökul na jihu Islandu vypustila další oblak popela v noci na pátek. Meteorologové opakují, že další vývoj závisí na převažujícím směru větru. Od první erupce z 13. dubna sice aktivita sopky poklesla, ale zatím nejeví známky toho, že by měla zcela ustat. Její poslední erupce trvala od roku 1821 do roku 1823.