Prezident Obama má v pondělí jmenovat nového soudce, respektive soudkyni, Nejvyššího soudu USA a jeho volba už předem vzbudila řadu debat. Novou členkou nejvyššího orgánu soudní moci v USA se má stát bývalá děkanka z Harvardu, Elena Kagan, pochybnosti o tom, jestli je ale dostatečně kompetentní osobou k vykonávání takového úřadu, vyvolává u kritiků její věk a především skutečnost, že Kaganová nikdy nebyla soudkyní. Zároveň má být vůbec nejmladší členkou Nejvyššího soudu a třetí ženou v historii, která má působit v této instituci.

Nejvyšší soud USA se skládá z devíti členů, předsedy a osmi místopředsedů. Členové soudu jsou ve funkci do konce života a nejsou odvoláváni. Barack Obama již v loňském roce jmenoval jednu soudkyni Nejvyššího soudu, a sice první Hispánku v takové funkci - Soniu Sotomayorovou.

Nyní padesátiletá Kaganová strávila podle serveru Politico.com většinu svého profesního života na akademické půdě, působila ale také na odvolacím soudě a pracovala pro někdejšího soudce Nejvyššího soudu Thurgooda Marshalla - prvního afroameričana v této funkci. Kaganová působila i v administrativě bývalého prezidenta USA Billa Clintona.

Prokurátorka by teď měla nahradit na Nejvyšším soudě soudce Johna Paula Stevensona, který zde působil od roku 1975 a nyní odchází do důchodu.

Kaganová je v určitých kruzích považována za člověka blízkého prezidentu Baracku Obamovi, mimo jiné vedla šest let práva na Harvardu, kde hlava Spojených států studovala.

Podle některých spekulací ji dokonce Obama vybral z toho důvodu, aby nastavil jistý politický balanc mezi soudci Nejvyššího soudu. Kaganová je údajně známá jako ostrá a politicky prozíravá osoba.

Nominaci, kterou má prezident oficiálně oznámit v průběhu pondělí, musí potvrdit Senát. V něm mají Obamovi demokraté jasnou většinu.

Související