Slovenská národní strana (SNS) v pondělí oznámila, že našla práci Lukáči Bartovi (28 let), který je vyobrazen na jejích předvolebních billboardech se sloganem „Abychom nekrmili ty, kteří nechtějí pracovat“.

Potetovaný muž ze sporného billboardu podle mluvčího SNS Dušana Štrausse dostane práci „zaměřenou na terénní úpravy“. Nastoupit může prý už v úterý a zaměstnání získá i jeho příbuzný. „Práce odpovídá kvalifikaci,“ konstatoval Štrauss a dodal, že Bartovo setrvání v novém zaměstnání závisí na jeho pracovních návycích.

Billboardy SNS vyvolaly ostré reakce kritiků strany, kteří je označili za rasistické. Tomu však oponuje místopředsedkyně národovců Anna Belousová, která minulý týden uvedla, že rasisté jsou ti, kdo plakáty kritzují. „Přestaňte už konečně SNS osočovat! Tento muž má slovenskou národnost,“ řekla novinářům.

Zároveň vyšlo najevo, že „model“ vůbec nevěděl, za jakým účelem se fotí a jaký slogan bude u jeho upravené fotografie použit. Sám Bart nicméně prohlásil, že nebude od SNS požadovat stažení plakátů ani omluvu či odškodné, pokud mu strana vyplatí výrazně vyšší honorář: Místo původních 75 eur požaduje deset tisíc.

Některé z reklamních agentur, na jejichž plochách byl kontroverzní billboard umístěn, už své poutače přelepily jiné je ponechaly. SNS se proti přelepení ohradila a oznámila, že plakáty upraví nápisem "cenzurováno".

Související