Francouzští poslanci jednomyslně přijali nezávaznou rezoluci proti nošení muslimských oděvů typu burky, které zahalují tělo i tvář.

V rezoluci se uvádí, že "radikální praktiky útočící na důstojnost a na rovnost mezi muži a ženami, mezi nimi nošení plně zahalujícího oblečení, jsou v protikladu k hodnotám republiky". Podle ní se nemůže nikdo "dovolávat práva na svobodu projevu, mínění a víry s cílem oprostit se od společných pravidel a opovrhnout hodnotami, právy a povinnostmi, které jsou základem společnosti".

Podle dokumentu je dále zapotřebí uplatnit "všechny užitečné prostředky", aby se zajistila účinná ochrana žen, jež by se staly objektem násilí nebo tlaku, a zvláště jež by byly nuceny nosit plně zahalující oděv proti své vůli".

V červenci má francouzský parlament jednat o nyní připravovaném vládním návrhu zákona, který by nošení obleků typu burky, nikábu a čádoru na veřejnosti zakázal. Za porušení zákazu by měla být pokuta 150 eur (3750 korun).

Tento záměr ale už předem vzbuzuje kontroverze a nesouhlas, mimo jiné se k němu vyslovila negativně i nejvyšší soudní instance v zemi, státní rada. Opoziční Socialistická strana chce předložit vlastní návrh zákona.

Pokud bude zákaz schválen a bude uznán za odpovídající ústavě, stane se Francie druhou evropskou zemí, kde bude platit. První se nedávno stala Belgie.

Proti takovým zákazům se podle dnešního komuniké Parlamentního shromáždění Rady Evropy postavil jeho výbor pro kulturu, vědu a výchovu. V dokumentu, který schválil v pondělí v Istanbulu, uvedl, že tyto zákazy mohou být oprávněné z bezpečnostních důvodů nebo v případech, kdy veřejné nebo profesionální funkce dotyčných vyžadují jejich náboženskou neutralitu. Všeobecný zákaz by prý ale poškodil ženy, které nosí takové oblečení dobrovolně, a mohl by porušovat právo na náboženskou svobodu, kterou zaručuje evropská úmluva o lidských právech.

Výbor také vyzval Švýcarsko, aby co nejdřív odvolalo nedávno přijatý zákaz výstavby minaretů.