Obama podotkl, že oba státy spojují společné zájmy a vzájemný respekt. Upozornil nicméně, že jak USA, tak Afghánistán ještě čeká mnoho práce při boji s povstaleckým hnutím Taliban a při budování země po 30 letech válečných konfliktů.

Vzájemné vztahy obou zemí v posledních měsících po několika protiamerických výrocích hlavy afghánského státu doznaly trhlin. Spojené státy se ale během současné Karzáího několikadenní návštěvy v hlavním městě USA snaží nepříznivý dojem z poslední doby napravit. Na Karzáího do značné míry vsadily úspěch své strategie v Afghánistánu, jež by měla zastavit nástup povstaleckého hnutí Taliban a postupně předat vládu v zemi tamním úřadům.

Američtí činitelé proto již před příletem afghánského prezidenta oceňovali například rostoucí boj s korupcí v této středoasijské zemi. Za ten ve středu Karzáímu poděkoval i Obama, vyzdvihl i postupné budování afghánských vládních struktur a pokračující ekonomický rozvoj země. Zdůraznil, že v tomto úsilí je třeba pokračovat. Důležitý je podle šéfa Bílého domu i regionální spolupráce, zejména boj proti Talibanu v sousedním Pákistánu.

Karzáí přicestoval do Washingtonu v pondělí. V úterý se sešel s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Po středečním setkání s Obamou afghánského prezidenta čekají například jednání se členy Kongresu. Ve čtvrtek na závěr své cesty Karzáí mimo jiné navštíví Arlingtonský hřbitov, kde jsou mimo jiné pohřbíváni padlí američtí vojáci.