Thajské úřady dnes odvolaly plánovaný zákaz vycházení, který měl po setmění zvýšit bezpečnost v obleženém centru Bangkoku. Spekulace o chystaném kompromisu ale vláda zastavila. Odmítla totiž návrh povstalců na jednání pod záštitou OSN a naopak vyzvala povstalecké vůdce, aby se vzdali, a rozšířila platnost výjimečného stavu na dalších pět provincií.

O týden si prodlouží prázdniny studenti, kteří měli mít volno do neděle. Podle agentury Reuters to oznámil thajský premiér Apchisit Vedžadžíva.

Zákaz vycházení měl platit od 23:00 do 5:00 ráno místního času (od 18:00 do půlnoci SELČ). Thajské úřady zároveň oznámily, že do zóny okupované povstalci vyšlou pracovníky Červeného kříže a dalších "neutrálních" humanitárních organizací, aby dojednali evakuaci žen, dětí a starších lidí.

Podle českého velvyslance v Bangkoku Ivana Hoťka nemá česká ambasáda informace o tom, že by se přímo v zóně okupované vzbouřenci, kterou v sobotu vláda vyhlásila za oblast ostré střelby, nacházeli čeští občané.

Thajská armáda se v uplynulých třech dnech za cenu násilných střetů s demonstranty pokoušela izolovat ležení protivládních protestujících v centru metropole. Střety mezi demonstrující opozicí a armádou si jen za posledních 48 hodin vyžádaly 24 mrtvých a téměř 200 zraněných. V sobotu zemřelo osm lidí.

"Vicepremiér jedná o tom, zda je za daných okolností potřeba vyhlásit zákaz vycházení," citovala předsedu vlády agentura Reuters.

Neděle ráno - nejistý klid

Premiér také oznámil, že vyučování v thajském hlavním městě nezačne po každoročních prázdninách kvůli násilným střetům mezi pořádkovými silami a protivládními demonstranty v pondělí, ale o týden později. "Požádal jsem ministra školství, aby se spojil s úřady v Bangkoku a odložil otevření škol o týden," řekl premiér podle agentury AFP.

"Vím, že rodiče se obávají o bezpečnost" svých dětí, zatímco situace kolem obchodní čtvrti metropole okupované tisícovkami protivládních "červených košil" zůstává napjatá, prohlásil Vedžadžíva. V neděli ráno zatím v centrální čtvrti podle AFP panoval "nejistý klid".

Thajsko je rozděleno na stoupence exilového bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, kteří na demonstracích používají červenou barvu oblečení, a "žluté" příznivce vlády, kteří mají podporu vyšších vrstev Bangkoku.

Stoupenci bývalého premiéra chtějí už několik týdnů protesty dosáhnout odchodu premiéra Vedžadžívy, zatímco žlutí jej chtějí v úřadu udržet.

Související