Británie uzavřela letový prostor nad londýnskými letišti Heathrow a Gatwick. Důvodem je hustý mrak sopečného popela z islandské sopky, který se dnes brzy ráno posunul dále na jih a začal ohrožovat také provoz letišť pevninské Evropy. Rozhodnutí uzavřít na nejméně osm hodin všechna letiště v Amsterdamu a Rotterdamu oznámilo Nizozemsko.

Nejrušnější evropské letiště Heathrow je uzavřeno od 02:00 SELČ do 08:00 SELČ. Stejné omezení se podle agentury AP týká také londýnských letišť Gatwick, Stansted a London City. Bezletová zóna platí také v celém Severním Irsku a v částech Skotska. Letiště v irském Dublinu bude uzavřeno od 20:00 nejméně do pondělních 13:00 SELČ.

Národní úřad letecké dopravy (NATS) již v neděli oznámil přerušení provozu na letištích ve městech Manchester, Birmingham, Liverpool a deseti dalších. Omezení nad severní částí Anglie skončilo v 02:00 SELČ. 

 

ANIMACE Co všechno se může stát, když letadlo vletí do sopečného mraku - čtěte ZDE

 

Od 06:00 na nejméně osm hodin budou uzavřena letiště v Rotterdamu a Amsterodamu, jehož Schiphol je třetím největším letištěm v Evropě pro nákladní leteckou dopravu. Ostatních nizozemských letišť se podle Reuters omezení netýká.

Islandská sopka Eyjafjallajökull chrlí do ovzduší popel i čtyři týdny od začátku erupce a stále tak představuje potenciální hrozbu pro leteckou dopravu v Evropě. K přesunu mračna vulkanického popílku v ovzduší přispívají i nynější povětrnostní podmínky.

Podle meteorologického institutu v Reykjavíku se sopečný mrak pohybuje ve výšce šest až devět kilometrů. Vítr se v oblasti, kde se mrak v neděli vyskytoval, stočil ze západu a jihozápadu na jih.

Minulý měsíc bylo v Evropě kvůli popelu zrušeno 100.000 letů.

 

Související