Severoatlantická aliance (NATO) by měla čelit hrozbě představované íránským jaderným programem a prozatím by si měla udržovat své zabezpečené a spolehlivé jaderné síly. Takový závěr vzešel z doporučení expertů, kteří v pondělí v Bruselu představovali novou strategii aliance, která by se měla schvalovat na konci roku. Nahradila by pak strategický koncept z konce 90. let.

"Protiraketová obrana je nejefektivnější, pokud je společným podnikem, proto spolupráce napříč aliancí a mezi NATO a jejími partnery (zejména Ruskem) je vysoce žádoucí," píše se v návrzích rady, podle níž musí blok zajistit bezpečnost všech svých členů. Týmu expertů, jehož součástí je šéf aliance Anders Rasmussen, šéfuje bývalá americká ministryně zahraničí Madeleina Albrightová.

Ta alianci radí mimo jiné to, aby se i nadále držela takzvané politiky otevřených dveří, tedy aby dál pracovala na přijetí nových členů. V této chvíli se hovoří hlavně o Ukrajině, Gruzii a zemích ze západního Balkánu.

"Dokud existují jaderné zbraně, tak by NATO dál mělo udržovat zabezpečené a spolehlivé jaderné síly," uvádí se v materiálu expertů. Ten by měl sloužit jako podklad k další diskuze, která by v NATO měla vyvrcholit na listopadovém summitu v Lisabonu.

"K udržení politické vůle k operacím mimo (alianční) území musí NATO zajistit, že všichni její členové budou ujištěni o bezpečnosti svého domovského území," píše se v materiálu. Aliance ale podle něj musí být schopna účinně působit i mimo své teritorium.

Předchozí strategický koncept, který se datuje do konce 90. let, se zaměřoval hlavně na mírové role na Balkáně. Přijat byl ještě před teroristickými útoky z 11. září 2001 na USA. Až po nich se rozběhla mise v Afghánistánu, kde nyní aliance působí a má tam přes 100.000 vojáků, vesměs Američanů. Stovky vojáků NATO tam už také přišly o život.

"Aliance je zavázána vytvořit Afghánistán, který bude stabilní a který nebude sloužit jako platforma pro aktivity mezinárodního terorismu," tvrdí zhruba padesátistránkový dokument, který analyzuje hrozby a výzvy, před nimiž aliance stojí, a dává doporučení, jak k nim přistupovat.

Související