Evropská unie a státy střední Ameriky se v úterý na počátku summitu EU a zemí Latinské Ameriky v Madridu dohodly na liberalizaci obchodu a zrušení dovozních cel. O ukončení vyjednávání o obchodní části dohody s tímto regionem novináře informovala Evropská komise. Jednání s hlavními ekonomikami Latinské Ameriky však teprve Brusel čekají.

EU o dohodě se Salvadorem, Kostarikou, Guatemalou, Hondurasem, Nikaraguou a Panamou vyjednávala dlouho. Ještě minulý týden debaty komplikovaly rozpory například o dovozech mléčných výrobků. Dohodu ještě oficiálně potvrdí hlavy států ve středu na summitu, doplnila EK. Bude to však už jen formální věc.

Summit mezi 27člennou EU a státy Latinské Ameriky se koná každé dva roky. Celkem se na něm sejdou zástupci zhruba šesti desítek zemí. Letos se vzhledem ke španělskému předsednictví EU koná v Madridu.

Jednání předem zastínily hrozby bojkotem ze strany některých zemí kvůli tomu, že pozván byl i honduraský prezident Porfirio Lobo. Ten zvítězil ve volbách na pozadí převratu z loňského června, které provázely široce rozšířené útoky na kritiky nového režimu.

Silný Mercosur straší francouzské zemědělce

Lídři Brazílie, Argentiny i dalších zemí se rozhodli i přes výhrady zúčastnit. Možná k jejich rozhodnutí přispěla i neúčast další kontroverzní postavy regionu  - venezuelského prezidenta Hugo Cháveze.

EU a země skupiny Mercosur, kam patří Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay (v budoucnu se chce stát členem právě i Venezuela) by měly formálně obnovit dosud zablokované obchodní vyjednávání, která začala před více než desetiletím ale byla pozastavena v roce 2004 kvůli obchodním rozporům.

Státy Mercosur přitom jsou velkým lákadlem pro EU, protože představují trh s 270 miliony obyvatel a součet HDP jednotlviých zemí z nich dělá pátou největší ekonomiku na světě.

Jednání o liberalizaci obchodu se na začátku května rozhodla znovu spustit Evropská komise. Většina ministrů zemědělství, především pak Francie, však opakovaně vyjádřila obavy, že by jednání mohla skončit zrušením některých dovozních cel.

Proti obnovení jednání s Mercosurem se písemně postavilo deset zemí v čele s Francií, napsal španělský list El País. Jde podle nich o "špatnou zprávu pro evropské zemědělství" a tvrdí, že vzhledem k odlišným zájmů obou regionů není možné dosáhnout ve vyjednávání pokroku. "Nemůžeme u našich důležitých obchodních partnerů vzbuzovat naděje, které nemůžeme splnit," píše se ve společném dopise španělskému předsednictví.

Francie je největším příjemcem dotací od EU z fondu společné zemědělské politiky. Na společnou zemědělskou politiku jde ročně téměř polovina evropského rozpočtu.