družice AkatsukiJaponská vesmírná agentura (JAXA) a průmyslový konglomerát Mitsubishi Heavy Industries (MHI) se rozhodly zastavit odpočítávání deset minut před plánovaným startem. Raketa H-IIA měla odstartovat v pondělí ve 23:44 SELČ ze základny Tanegešima na jihu Japonska. Nový termín startu byl podle řídícího střediska "po pečlivém studiu předpovědí meteorologů" stanoven na čtvrtek 23:30 SELČ.

Raketa měla vynést do vesmíru budoucí oběžnici Venuše Akacuki, která má sledovat klima na planetě. Dále měla do vesmíru dopravit sluneční plachetnici Ikaros (zkratka z Interplanetary Kite-craft Accelerated by Radiation of the Sun - meziplanetární dračí plavidlo poháněné sluneční radiací), která získává energii z tlaku slunečních částic odrážejících se od jejích plachet stříbrné barvy. Ty jsou tenčí než lidský vlas.

Družice Akacuki má za úkol získávat data, na jejichž základě bychom lépe porozuměli atmosférické cirkulaci nad Venuši. Meteorologické informace budou získávány snímáním pohybu mraků a menších částeček v atmosféře čtyřmi kamerami v ultrafialové a infračervené části spektra, zařízením pro detekcí blesků a sledováním vertikální struktury atmosféry pomocí radiových signálů.

U sluneční plachetnice Ikaros půjde hlavně o ověření její funkčnosti. Vyzkoušena bude tenká solární membrána, která zajistí dodávku elektrické energie. Dále by se mělo zkoušet zrychlení a navigace zařízení prostřednictvím sluneční plachty, a to po dobu několika týdnů až půl roku.  


JAXA plánuje v následujících letech řadu ambiciózních projektů. Mezi nimi je i návrh, aby Japonsko vyslalo během pěti let na Měsíc pohyblivého robota a do roku 2020 vybudovalo na souputníku Země první lunární základnu, jejíž osazenstvo by také tvořili roboti.

sluneční plachetnice Ikaros