Slovenský premiér Robert Fico se chce kvůli záměru Budapešti usnadnit zahraničním Maďarům získání maďarského občanství co nejdříve setkat s nastupujícím předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem. Ten mu ale vzkázal, že se Maďarsko nenechá vtáhnout do slovenské předvolební kampaně a nebude reagovat na údajně provokativní výzvy.

Budapešť podle Fica oznámila, že je ochotna se sejít se zástupci Slovenska až po 28. květnu, tedy po nástupu nové Orbánovy vlády do úřadu. Slovenský premiér ale ve středu před novináři vyslovil obavu, že do té doby maďarští poslanci kontroverzní zákon schválí.

Bratislava zamýšlenou normu odmítá vzhledem k tomu, že na jihu Slovenska žije početná maďarská menšina. Představitelé slovenské vlády chtějí, aby o sporné normě jednala smíšená slovensko-maďarská komise.

Orbán podle agentury MTI označil za "zcela nesmyslné", aby si Maďarsko a Slovensko vyměňovaly vzkazy prostřednictvím médií před zformováním nové maďarské vlády a před červnovými parlamentními volbami na Slovensku.

Zdůraznil, že Maďarsko prochází velmi důležitým obdobím, kdy se formuje vláda a země stojí před mnoha výzvami v hospodářství a veřejné bezpečnosti. "Z tohoto důvodu se nestaneme hříčkou jakékoli předvolební kampaně, která se odehrává v zahraničí," prohlásil příští šéf maďarské vlády. "Nejsme ochotni odpovídat na provokativní prohlášení," dodal Orbán.
Orbán, jehož pravicová strana Fidesz drtivě vyhrála dubnové parlamentní volby, zatím kontakty s Bratislavou neplánoval. V úterý prohlásil, že chce počkat na nový slovenský kabinet, který vzejde z červnových voleb.

Návrh zákona z dílny Fideszu má zahraničním Maďarům umožnit získat občanství, i když nebudou v zemi trvale pobývat. Na Slovensku žije přibližně půl milionu lidí maďarské národnosti. Slovenské zákony dvojí občanství speciálně neupravují a nezakazují mít vedle slovenské i další státní příslušnost.

Na více než pětimilionovém Slovensku žije podle odhadů půl milionu lidí maďarské národnosti.
Související