Američané kontaktovali kubánské představitele kvůli ekologické katastrofě, kterou způsobil nedávný výbuch ropné plošiny Deepwater Horizon. Agentuře AP to ve středu sdělili dva američtí diplomaté.

Diplomaté blíže neupřesnili, čeho se jednání týká, zda USA nabídly Kubě pomoc v případě, že ropná skvrna zasáhne i kubánské pláže, ani zda ji Kuba přijme. "Je naší povinností informovat ... všechny sousední státy o případné ekologické katastrofě, která by je mohla postihnout," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Gordon Duguid. Kubánské úřady se k těmto jednáním zatím nevyjádřily.

Jednání mezi oběma státy, jejichž styky jsou přes padesát let na bodu mrazu, podle AP dokládá závažnost ropné havárie.
Vědci mezitím varovali, že ropa se již dostala do mořského proudu, který směřuje do Golfského proudu a mohl by ji zanést na Floridu a východní pobřeží USA. „Máme viditelný důkaz, že ropa... dosáhla proudu,“ cituje BBC Bertranda Chaprona z Evropské vesmírné agentury, která katastrofu monitoruje pomocí satelitů.

Alespoň na chvíli nicméně situaci uklidnily výsledky testů mazutových koulí, které byly nalezeny na floridských plážích. Ukázalo se totiž, že nepocházejí ze skvrny v okolí zničené plošiny.

Mezi dalšími karibskými státy, které by mohly být ropnou skvrnou zasaženy, jsou i Bahamy, které dnes uvedly, že budou po koncernu BP, jenž vlastní většinu akcií zničené plošiny, žádat náhradu případných škod.

Související