Asi 20 tureckých stíhaček ve čtvrtek zaútočilo na pozice tureckých kurdských povstalců v severním Iráku. Oznámila to turecká televize NTV. Letadla podle ní zasáhla asi 50 cílů v oblasti severoiráckého údolí Zab. Byl to největší zásah Ankary proti tureckým separatistům za uplynulý jeden a půl roku.

V severním Iráku působí členové zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Útočí odtud na stanoviště turecké armády ve východním a jižním Turecku a armáda podniká razie proti jejich skrýším. Boje se tradičně po zimním útlumu na jaře zintenzivňují, ale dosud se omezovaly na území Turecka.

Turecko do čtvrtečního útoku nasadilo 20 letadel, když vojáci údajně spatřili skupinu blížící se z Iráku k hranici. Polední bombardování tohoto cíle trvalo čtyři hodiny, ale večer začalo nanovo. Letadla se snaží zasáhnout také podzemní skrýše Kurdů. Kurdská tisková agentura Firat News potvrdila dva útoky tureckého letectva poblíž vesnice Sideka. Ani při jednom prý nikdo nezahynul.

Válka o autonomii

Kurdští povstalci z PKK bojují proti tureckému státu přes 25 let ve snaze získat větší autonomii pro patnáctimilionovou kurdskou menšinu v Turecku. Zbraně proti vládě a státu PKK pozvedla v roce 1984. Od té doby si konflikt vyžádal na 45 tisíc životů. Podle Ankary je na iráckých základnách asi 2000 kurdských separatistů.

Irák tradičně protestuje proti tomu, aby Turecko využívalo pro řešení svého konfliktu s Kurdy irácký Kurdistán. USA i Evropská unie řadí PKK k teroristickým organizacím.

Naposledy Turecko vyslalo proti Kurdům do Iráku vrtulníky 8. května a jejich posádky zabily pět Kurdů. V únoru 2008 přešlo hranici do Iráku 10 tisíc tureckých vojáků.

Související