Chtěli přijít s produktem, který se může stát hitem internetu, ale raději to zatím neudělají. Google má obavy, že by funkce, která dokáže rozpoznávat obličeje na fotografiích napříč internetem, mohla způsobit další potíže s ochránci soukromí. A o ty Google už rozhodně nestojí.

"Vše, co jsme v této oblasti udělali, bylo velmi dobře plánováno, diskutováno a přezkoumáváno," řekl listu Financial Times šéf Googlu Eric Schmidt k možnosti, že by se služba přece jen mohla objevit.

Rozpoznávání obličejů propojené s vyhledávačem Google ovšem může způsobit poprask. Například zloděj aut si vyfotí majitele drahého vozu a přes vyhledávač pak vypátrá jeho totožnost, bydliště i zaměstnání a snadněji si tak krádež naplánuje. Hrozí také, že vyhledávač najde fotografie některých lidí v nelichotivých situacích.

Osobní údaje jsou Googlu k ničemu

Google se proto obává další vlny stížností. Stačí, že jej nyní vyšetřuje německá prokuratura kvůli sbírání dat z Wi-Fi sítí během fotografování ulic do mapové aplikace StreetView. Jde o balík 600 gigabajtů dat, které firma během čtyř let nasbírala ve třiceti zemích. Česko je jednou z nich a případ i zde vyšetřuje Úřad na ochranu osobních údajů.

Firma chtěla zjistit, kde se nachází jednotlivé Wi-Fi sítě, aby pak jejich uživatelům mohla nabídnout lokalizované služby. Například najít nejbližší bankomaty. Údajně nedopatřením ale zachytila i komunikaci, která přes nezabezpečené sítě šla. V osidlech firmy tak skončily pravděpodobně i e-maily a další informace, které uživatelé právě přijímali či vysílali v momentě, kdy kolem projíždělo speciální vozidlo Googlu.

„Google udělal kolosální chybu, ale nemá to kolosální důsledky," míní internetový odborník Daniel Dočekal. Podle něj jsou získaná soukromá data v podstatě k ničemu. Jen složitým zkoumáním by z nich šlo získat obrázek o tom, jak lidé nezabezpečené sítě používají.