Sondu, jejíž název znamená úsvit, Japonsko připravovalo devět let. Akacuki bude součástí monitorovací mise, kterou už od roku 2006 provádí evropská observatoř Venus Express.

Sonda by se měla k Venuši dostat v prosinci a pozorovat ji bude z oběžné dráhy ve výšce asi 300 kilometrů nad planetou. Měla by posílat údaje o klimatických podmínkách na Venuši i snímky jejího povrchu.

Raketa H-IIA kromě Akacuki vynesla na oběžnou dráhu také čtyři malé družice a experimentální sluneční plachetnici Ikaros, který má pomoci japonským vědcům ve výzkumu solárních technologií.

Ikaros se od rakety odpoutal po 43 minutách letu a pak měl rozvinout velmi jemnou plachtu pokrytou speciálním materiálem citlivým na sluneční částice.


Japonsko využívá rakety H-2A od roku 2001 a dnes použitá raketa byla už sedmnáctá. Lety byly po neúspěchu šesté z raket v roce 2003 na dlouhou dobu přerušeny a obnoveny byly až v únoru 2005.

Naposledy Japonsko raketu použilo loni v listopadu k vynesení špionážní družice, která má získávat informace hlavně o Severní Koreji.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru