Povodně v Polsku si podle nejnovější bilance vyžádaly již 15 obětí. V pondělí to oznámil mluvčí polských hasičů Pawel Frontczak. Záplavy na Visle a Odře jsou podle něj nejhorší za posledních téměř 130 let a situace v mnoha oblastech zůstává napjatá.

Situace nedaleko Plocka ležícího na severozápad od Varšavy, kde rozvodněná Visla v neděli protrhla ochranné hráze, je nadále vážná. Voda do nedělní půlnoci zalila 18 z 25 obcí a usedlostí v ohrožené oblasti, pod vodou je 8000 hektarů půdy, informoval vojvoda regionu Mazovsko Jacek Kozlowski.

Z obce Świniary a jejího okolí, kde se v neděli val protrhl, záchranáři nadále evakuují okolo 4000 obyvatel a na 5000 hospodářských zvířat. Pokud by se naplnily nejčernější scénáře, své domovy by muselo opustit až deset tisíc lidí. "Nejsou organizační nebo logistické problémy s evakuací, máme problém s tím, že se lidé nechtějí evakuovat," řekl polské agentuře PAP Kozlowski.

Poničenou protipovodňovou hráz u #140#winiar, asi 100 kilometrů od Varšavy, se během pondělka pokusí opravit vojáci z vrtulníků, použijí k tomu betonové desky. Voda nejdříve prorazila val na padesátimetrovém úseku, který se později rozšířil na 200 metrů. Otvorem proudilo asi 800 kubických metrů vody za vteřinu.

Świniary a obec Wilków v Lublinském vojvodství, kterou před víkendem prakticky celou zalila Visla, dnes ministr vnitra Jerzy Miller označil za dvě místa, kde je situace nejvážnější.

Dále na sever Visla ohrožuje Toruň a Bydhošť. V Toruni jsou pod vodou silnice a promenády vedoucí kolem řeky, v Bydhošti se z břehů vylévá řeka Brda. Ta nedaleko tohoto města ústí do Visly, která je v těchto dnech ale přeplněná a není schopna pojímat další vodu.

Ve Varšavě, jejíž ulice i normálně patří k nejvíce ucpaným v Evropě, je dnes dopravní situace ještě horší. Od dnešní půlnoci je zavřena jedna z hrází kolem Visly, po níž vede severojižní magistrála. Denně tu v běžný den projedou desítky tisíc aut. Právě otřesy způsobené hustou dopravou by protipovodňový val nasáklý vodou mohly ohrozit.

Související