Sloužit v armádě USA a otevřeně se hlásit ke své homosexuální orientaci by se už vzájemně nemuselo vylučovat. Americkému prezidentu Baracku Obamovi se podařilo to, o co se opakovaně pokoušel už Bill Clinton, a sice vyjednat s předními kongresmany dohodu, která by měla tolerovat homosexualitu v armádě. Doposud v armádě platila politika "neptej se, nemluv", která jim službu v zásadě umožňuje, pokud se ke své sexuální orientaci otevřeně nepřihlásí.

Bílý dům a přední zákonodárci oznámili, že dohodnutý kompromis by mohl být předložen Sněmovně reprezentantů již tento týden. Zákon se ale nezmění, dokud armáda nedokončí posudek jeho zavedení.

Konec dosavadních omezení pro homosexuální vojáky podporují mimo jiné americký ministr obrany Robert Gates a admirál Mike Mullen, předseda amerického sboru náčelníků štábů. V dubnu nicméně prohlásili, že jsou proti zavedení liberalizace v krátkém termínu. Zdůraznili, že armáda musí nejdříve vyhodnotit, jaké budou mít takové změny dopad na ozbrojené síly.

Posudek, který má být hotov nejdříve v prosinci, bude zahrnovat také názory vojáků a jejich rodin na tuto problematiku. Zmíněny budou také zkušenosti členských států NATO, které ve svých armádách otevřeně povolily sloužit gayům a lesbám.

S podobným návrhem přišel před Barackem Obamou také někdejší prezident Bill Clinton, který se během svých prvních čtyř let v Bílém domě pokoušel o zásadní reformu armády. Dnešní list The Times připomněl, že Clintonovi se na rozdíl od Obamy nepodařila prosadit tato, ani zdravotní reforma.

Podle statistik žije v USA na milion lesbiček a gayů, kteří v minulosti sloužili v americké armádě. V současnosti je v ní odhadem kolem 65.000 mužů a žen s homosexuální orientací. Mezi lety 1994 a 2007 armáda propustila asi 12.000 vojáků za to, že nějak porušili zásadu "neptej se, nemluv".