Společnost BP se ve středu ráno znovu pokusí zastavit únik ropy do vod Mexického zálivu. Metoda přezdívaná „top kill“ spočívá v utěsnění místa, kudy surovina uniká, pomocí těžkého bahna a betonu, podobně jako v případě minulých pokusů se však jedná o postup vyzkoušený pouze v menších hloubkách a šance na úspěch je tak jen 60 až 70 procent.

Metoda je navíc velmi riskantní a může celou situaci ještě zhoršit. „Největší technickou výzvou je to, že tekutina musí být do vrtu napumpována velmi rychle a inženýři si musí být jistí, že jde přímo do vrtu, ne do trubky odčerpávající část ropy. To by totiž únik ještě zhoršilo,“ popisuje agentura AP.

Horší než Exxon Valdez

Poradkyně amerického prezidenta pro energii a změnu klimatu Carol Brownerová mezitím v televizi ABC konstatovala, že se jedná o nejhorší únik ropy v dějinách USA.

"Mám dojem, že o tom bohužel není pochyb," odpověděla Brownerová na otázku, zda jde o největší únik ropy v historii země.

Potvrdila tak odhady odborníků, kteří už dříve varovali, že rozsah nynější katastrofy by mohl svými rozměry přesáhnout únik ropy z tankeru Exxon Valdez v roce 1989 u Aljašky, při němž uhynulo odhadem čtvrt milionu mořských ptáků.

Také na Aljašce přitom tehdy byla společnost BP zodpovědná za likvidaci škody. Měla totiž rozhodující podíl v aljašském ropném konsorciu Alyeska Pipeline Service, jehož úkolem bylo navrhnout plán záchranných operací.

Ropa na pobřeží

Plošina Deepwater Horizon v Mexickém zálivu vybuchla už před více než měsícem a do moře mezitím vytekly miliony litrů ropy. BP se se sice daří část unikající suroviny odčerpávat, ale to zdaleka nestačí. Před několika dny se navíc naplnil nejhorší možný scénář - ropa dorazila do mokřadů na pobřeží.

Na plážích amerických států Louisiana, Mississippi, Alabama a Florida bylo zatím nalezeno 316 mrtvých ptáků a deset dalších zasažených ropou muselo být utraceno, protože jejich záchrana už nebyla možná. Na pobřeží bylo od 20. dubna také nalezeno téměř 200 mrtvých nebo umírajících mořských želv a 19 delfínů.

Těžařský koncern tak čelí palbě kritiky ze strany vlády i široké veřejnosti a tržní hodnota BP klesla od katastrofy už o 50 miliard dolarů, tedy téměř o čtvrtinu.

Pokud nezabere ani metoda „top kill“, chce se BP znovu pokusit na vrt nasadit obří kontejner, ve hře je stále i „utěsnění vrtu odpadky“ nebo možnost umístit na dno nový bezpečnostní ventil (selhání toho původního bylo jednou z hlavních příčin katastrofy).

Zdá se však stále více pravděpodobné, že účinné bude až vyvrtání dvou záchranných vrtů, to však trvá několik týdnů.

Šéf BP: Rozsahem katastrofy jsem zničený

Svou reputaci chce vedení firmy napravit i reklamní kampaní, ve které plánuje ukázat, že dělá vše pro to, aby únik ropy zastavilo.

"Jak jsem řekl, je jasné, že obrana pobřeží v tuto chvíli není úspěšná," přiznal šéf BP Tony Hayward, který navštívil ropou zasaženy Port Fourchon v jižní Louisianě v USA. „Tím, co jsem dnes viděl jsem zničený stejně jako vy,“ řekl novinářům a slíbil, že škody odstraní „do poslední kapky“.

Na pobřeží Louisiany se mezitím střídá jeden představitel Obamovy administrativy za druhým, volání veřejnosti po tom, aby vláda odstavila BP od záchranných prací a převzala věci do vlastních rukou, ale zůstává nevyslyšeno.

„Kdybychom vytlačili BP, nastala by otázka, čím je nahradit,“ konstatoval velitel Pobřežní stráže Thad Allen. Dodal, že federální zákony ukládají vládě pouze dozor nad záchrannými pracemi, hlavní břemeno má ale nést těžařská společnost za katastrofu zodpovědná.

Také americký ministr vnitra Ken Salazar, který BP ostře kritizoval za odklad pokusu o definitivní uzavření poškozeného vrtu, v pondělí přiznal, že BP a další těžařské společnosti mají nejlepší technologii na odstranění škod.