Ve Varšavě mají některé děti kvůli povodňové vlně i v úterý neplánované prázdniny. Vláda do postižených oblastí vyslala na pomoc 5000 vojáků. Záchranářům práci komplikují bobři, úřady proto povolily jejich odstřel u rozvodněných řek.

Visla nyní dělá největší starosti záchranářům ve městě Tczew, ležícím asi 40 kilometrů od ústí řeky do Baltu. Hladina tam stále stoupá. Policie varovala povodňové turisty, aby nechodili na protizáplavové hráze, jinak jim hrozí pokuta. Do oblasti se stahují hasiči, kteří v uplynulých dnech pomáhali v jiných částech Polska.

Pomalu opadá voda v okolí vesnice winiary u Plocku, kde povodeň v neděli protrhla protipovodňovou hráz. Jacek Kozlowski, vojvoda regionu Mazovsko, v němž obec leží, ale varoval, že hladina rozlité řeky je nadále vysoká a že situace není zcela pod kontrolou.

Na jihu Polska v místech, kde voda ustoupila, začal úklid. Leckde ale voda klesá jen pomalu, mnoho domů je stále zaplavených, řada silnic je neprůjezdná a nadále trvají komplikace na železnicích. Lidem chybí čistící prostředky, pitná voda, potraviny, plenky, deky a spacáky. Začalo několik sbírek na pomoc obětem povodní. V pátek asi 150 dětí ze zaplavených oblastí ve Slezsku odjede do bezpečí na Mazury, kde zůstanou až do konce školního roku.

Ministr vnitra Jerzy Miller v úterý lidem, jejichž domovy zaplavila voda, vzkázal, aby měli trpělivost a nevraceli se domů na vlastní pěst.

Hladina Visly ve Varšavě v úterý ráno sahala do výšky 718 centimetrů, což je stále ještě 68 centimetrů nad úrovní stavu ohrožení. I v úterý zůstaly preventivně zavřené školy, školky a jesle v místech, která by případně mohla zaplavit voda po protržení některé z hrází. Nadále platí také omezení v dopravě na pravém břehu Visly. Primátorka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová upozornila, že i když voda opadá, situace není stabilní, protože protipovodňové hráze jsou promočené. V noci na úterý se nad Varšavou přehnaly bouřky s intenzivními srážkami.

Bobři maří záchranné práce

Zástupci místních samospráv si stěžují, že protipovodňové hráze narušují bobři, kteří si v nich dělají nory. Tam, kde nory velká voda zaplavuje, si bobři vyhrabávají nové. "Hráze někde vypadají jako ementál," řekl na tiskové konferenci ministr vnitra Miller. Povolení k odstřelu těchto hlodavců žijících v okolí protipovodňových hrází dali ředitelé úřadů pro ochranu životního prostředí v Kujavsko-Pomořanském a Pomořanském vojvodství. Zabíjet bobry ale smějí jen lidé, kteří mají na starosti protipovodňová opatření.

O pomoci lidem postiženým povodněmi, které si za posledních osm dnů vyžádaly 15 lidských životů, bude v úterý na svém pravidelném zasedání jednat vláda.