Během několika hodin stihl ve středu maďarský i slovenský parlament rozhodnout o kontroverzních zákonech týkajících se dvojího občanství.

Maďarský parlament nejprve podpořil návrh vládního Fideszu a přijal novelu zákona, která bude umožňovat získání občanství zahraničním Maďarům bez trvalého pobytu v Maďarsku.

Slováci pak na tento krok dle dřívějších slibů zareagovali bezprostředním schválením normy, podle níž nebudou mít občané Slovenska, kteří získají občanství jiného státu, nárok na to slovenské.

Novela se podle slovenských médií nevztahuje na získání cizího občanství v souvislosti s uzavřením manželství nebo narozením.  

Orbán prosadil zákon o dvojím občanství. Slováci hned zareagovali - čtěte ZDE

"Dělali jsme vše, co jsme mohli a čekali jsme, jak se Maďaři rozhodnou, vysílali jsme Maďarsku signály dobré vůle... v dějinách EU asi  nenajdeme takový precedens, který by potvrzoval ignorování bilaterální přátelství," poznamenal ve středu slovenský premiér Robert Fico v projevu v parlamentu.

"Dvojí občanství je nežádoucím jevem vzhledem ke skutečnosti, že udělením dalšího vzniká státoprávní vztah ke dvěma státům současně. Z hlediska práv a povinností, které z takového státoprávního vztahu občana vůči státu vyplývají, může v praxi docházet k velmi závažným problémům," prohlásil také Fico.  

Zákon v praxi

Maďarům žijícím na Slovensku a dalším by mohla novela, která má vstoupit v platnost ještě před slovenskými volbami, a sice už 1. června letošního roku, způsobit řadu komplikací. Podle této nové zákonné úpravy příjemce cizí státní příslušnosti vedle slovenského občanství ztratí zároveň zaměstnání ve státním sektoru, ke kterému je nutné slovenské občanství. Týkat se tak například bude poslanců, policistů nebo pracovníků tajné služby.

Úspěšní žadatelé o maďarské občanství také budou mít mimo jiné povinnost nahlásit slovenským úřadům, že pozbyli slovenskou státní příslušnost. Když tak neučiní, hrozí jim pokuta 3319 eur (asi 85.000 Kč). Ztrátou občanství také přijdou o možnost působit ve veřejných funkcích, například jako poslanci parlamentu.

O tom, jak by mohl zákon vypadat v praxi, dnes hovořil v parlamentu také předseda SNS Ján Slota, politik proslulý svými výroky proti Maďarům. Například obyvatelé jižního Slovenska, kteří v důsledku přijetí maďarského občanství ztratí to slovenské, s tím podle něj nebudou mít žádný problém, pokud budou dodržovat zákony. V opačném případě ale nebude složité je vyhostit, upozornil Slota.

"Kdo nechce žít na Slovensku v přátelském svazku s majoritním národem, ať si jde za Dunaj," uvedl.

Politická hra 

Slováci si novelu zákona připravovali jako reakci na maďarský krok už od chvíle, kdy Budapešť informovala o svém plánovaném návrhu.

Orbánův Fidesz předložil návrh novely o dvojím občanství teprve 17. května. Ve středu schválený zákon by měl vstoupit v platnost už 20. srpna, v den maďarského státního svátku, ale má se začít aplikovat až od ledna 2011. 

Analytici a novináři obou zemí hovoří o tom, že více než zájem občanů jednoho nebo druhého státu byly při schvalování zákonů o občanství ve hře politické zájmy a jisté "alibi".

Zatímco maďarskému Fideszu - vítězovi posledních parlamentních voleb - aktuální téma zřejmě pomůže smést ze stolu důležitou agendu, jako je ekonomická krize, na Slovensku se stalo součástí předvolební kampaně. Slováci totiž budou ž 12. června vybírat novou vládu.