Slovenská předvolební kampaň nabrala nečekaně na obrátkách. A přitom nepostrádá humor.

Postaral se o to známý karikaturista Martin Šútovec, vystupující pod uměleckým pseudonymem Shooty (Martin Šútovec), který již osm let kreslí pro deník SME (jeho karikatury k národnostním sporům s Maďary si prohlédněte ZDE).

Jeho koaliční trojka karikovaných postav Roberta Fica, Vladimíra Mečiara a Jána Sloty s napěchovanými měchy a textem "Co je vaše, to je naše. Co je naše, do toho vám nic není," má mimořádný ohlas. Shootův koaliční triumvirát rozdělující si lup lidi pobavil.

Dosud nevídaný zájem však vyvolal Shootyho záměr zveřejnit svůj názor na vývoj ve společnosti přímo na billboardech.

Trochu se to zvrtlo

Shooty svým sympatizantům na webové stránce a facebooku oznámil, že chce obrázky vládních lupičů vyvěsit na třech velkých reklamních plochách. Nápad měl, jediné, co mu chybělo, byly peníze. Požádal proto v kyberprostoru o finanční výpomoc. A výsledek je šokující i pro něho samotného.

"Situace se trochu zvrtla. Je to pro mě samotného doslova šok. Nápad mi vnukla nespokojenost se stavem této země. Chtěl jsem ji nějak vyjádřit, ale věděl jsem, že z rodinného rozpočtu to nepůjde. Proto jsem oslovil přátele prostřednictvím internetu, jestli by se, podle vlastního uvážení, na tom nějak nemohli podílet," řekl HN.

Slova "trochu zvrtla" opravdu nejsou přesná. Suma, kterou dosud "přátelé" poslali, překonala veškeré umělcovy představy. Shooty původně požádal o pomoc k pronajmutí reklamních ploch v hodnotě 5000 eur. Zveřejnil svůj záměr, číslo účtu a nestačil se divit. Během několika dní mu lidé poslali téměř desetinásobně víc. Do 50 tisíc eur (bezmála 1,28 milionu korun) už moc nechybí. A mobil mu prý neustále pípá, aby oznámil, že peníze stále přicházejí.

"Přiznám se, že se trochu bojím, že to někdo napadne. Už ale vím, na co všechny ty peníze použiji. Budou další bigboardy a billboardy, pohlednice a nálepky s podobnou tematikou. Faktury zveřejním po uhrazení. Pokud něco zůstane po volbách, použiji tyto peníze na podobné účely," dodal Šútovec pro HN.

V přijímání peněz je zásadový. Už během žádosti o finanční pomoc vyzýval ty, kteří za některou stranu kandidují, aby jeho úmysl ignorovali. Přesto asi od tří kandidátů peníze obdržel. "Vrátil jsem je. Přímo jsem napsal, že dary od lidí kandidujících za politické strany nepřijímám!"

Svérázná antikampaň známého slovenského karikaturisty na billboardech má být odstartována již 1. června.

Slovensko-karikaturySlovensko-karikatury
Související