Na 1600 lidí muselo odejít z domovů kvůli erupci guatemalské sopky Pacaya. Vulkán, který je 30 kilometrů od hlavního města, od čtvrtka chrlí lávu, popel a kamení.

Popelem se pokryla nejen část metropole, ale také letiště, které zůstane zavřené. Prezident Álvaro Colom vyhlásil mimořádný stav v departementu Escuintla, v hlavním městě a jeho okolí.

Lety budou přeloženy na jiná letiště v zemi. Obyvatelé města Guatemala se vybavili košťaty a snaží se odklidit všudypřítomný popel. Na některých místech je až v sedmicentimetrové vrstvě.

Jeden muž zemřel, když při odklízení popílku spadl ze střechy čtyřpatrového domu. Jednoho reportéra zasypaly kameny padající ze sopečného svahu, tři děti se pohřešují.

Z vesnic nejbližších vulkánu bylo evakuováno 1600 lidí, 600 jich je ubytováno v provizorních přístřešcích.

Podle úřadů bylo poškozeno na 800 domů a 100 bylo zničeno zcela. Obyvatelé vesnice Calderas z blízkosti sopky popsali, že kameny zasypávaly domy, takže se lidé museli schovat pod stoly a pod postele. "Mysleli jsme, že nepřežijeme. Náš dům to rozbilo, přišli jsme o všechno," řekla jedna z obyvatelek.

Sopečná aktivita v pátek sice trochu polevila, ale odborníci nevylučují větší erupci v budoucích dnech. Vláda požádala obyvatele metropole, aby vycházeli ven jen v nezbytných případech.

Podobnou situaci zažívají kvůli sopečné činnosti také obyvatelé dalšího latinskoamerického státu, Ekvádoru. Páteční výbuch tamní sopky Tungurahua si vynutil evakuaci sedmi vesnic a uzávěru letiště ve druhém největším městě státu Guayaquilu. Sloup kouře stoupal do výšky deseti kilometrů, ale večer se vulkán začal zklidňovat.

 

Související