Proč RWE zdražuje plyn

> Cena ropných derivátů se na jaře dostala téměř na dvouleté maximum, barel ropy stál 80 dolarů

> Česká měna výrazně ztratila vůči americkému dolaru, s cenou přes 20 korun je nejslabší za posledních 15 měsíců

> Cena zemního plynu pro domácnosti vzroste od července o 4, 9 procenta

Domácnosti, které používají plyn, čeká zdražení. RWE Transgas, tuzemská jednička mezi poskytovateli plynu, od 1. července 2010 zvýší ceny zemního plynu v průměru o 4,9 procenta.

„Do cen zemního plynu pro třetí čtvrtletí letošního roku se negativně promítá výrazné oslabení kurzu české koruny vůči americkému dolaru. Koruna je v současné době s hodnotou přes 20 korun nejslabší za posledních patnáct měsíců,“ vysvětlil důvody zvýšení ceny zemního plynu obchodní ředitel a člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

Dodal, že navíc na jaře výrazně zdražovala ropa. Barel černého zlata se obchodoval na dvacetiměsíčních maximech při ceně kolem 80 dolarů za barel.

Firma spočetla, že měsíční náklady vzrostou rodinám, které využívají zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, o 100 korun. Domácnostem, které zemní plyn používají pouze k vaření, stoupnou měsíční náklady přibližně o čtyři koruny. Naopak domácnosti, které plyn používají na vaření, ohřev vody a topení, vyjde zdražení v průměru na 168 korun.

Cena zemního plynu se však zvyšuje pro letní měsíce, kdy je spotřeba zákazníků nejnižší z celého roku. RWE naposledy změnila ceny v dubnu, kdy ceny plynu pro domácnosti stouply o 2,9 procenta, poprvé shodně všem domácnostem v zemi na rozdíl od předchozích změn, kdy cena rostla v jednotlivých regionech různým tempem. Před tím, v lednu, RWE snížila cenu plynu pro domácnosti v průměru o 0,6 procenta. V loňském roce společnost plyn třikrát zlevňovala.

Do skupiny RWE v ČR patří čtyři regionální společnosti zaměřené na prodej koncovým zákazníkům: RWE Energie (dříve Západočeská plynárenská, Středočeská plynárenská a Severočeská plynárenská), Východočeská plynárenská, Severomoravská plynárenská a Jihomoravská plynárenská. RWE plynem zásobuje více než 2,3 milionu zákazníků.

O pár hodin po RWE oznámil zvýšení cen i konkureční firma E.ON, která od července celkové ceny plynu domácnostem v průměru o šest procent. Důvodem je podobně jako u RWE zejména navýšení ceny komodity, a to až o deset procent, řekl mluvčí společnosti Vladimír Vácha.

Lidé kteří plynem E.ONu topí, zaplatí ročně navíc několik set korun. Kdo používá plyn jen na vaření, zaplatí navíc v řádu desítek korun, uvedl mluvčí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru