Společnost BP, majitel poškozeného vrtu v Mexickém zálivu, se připravuje na další pokus o jeho utěsnění. Firma se chce koncem týdne pokusit o nasazení nové součástky na bezpečnostní ventil, který po výbuchu plošiny selhal.

Panují však vážné obavy, že se to ani tentokrát nepovede a ropa tak bude proudit do vody několik dalších týdnů. Konstatuje to agentura Reuters.

„Není pochyb, že úplné řešení spočívá až v záchranném vrtu,“ uvedl ve středu výkonný ředitel BP Tony Hayward.

„Ropa může unikat až do srpna. Jsme připraveni na nejhorší,“ konstatovala Obamova poradkyně pro energetiku Carol Brownerová.

Létat nad skvrnou? V žádném případě

Novináři si mezitím stěžují, že jim vláda a místní úřady brání v přístupu do nejvíce poškozených míst. Podle týdeníku Newsweek nemohou reportéři například na pláže pokryté ropou či na místa, kde se připravuje likvidace následků havárie vrtu společnosti BP. Povolení ale nedostali ani k přeletům zasažených oblastí.

Štábu televizní stanice CBS News například úřady nedávno vyhrožovaly zatčením, když se snažil natočit zasažené pláže. Člen americké pobřežní stráže jim přitom řekl, že "to je pravidlo BP, ne naše". Jeho nadřízení později tvrdili, že důvodem pro zákaz vstupu na pláž byly obavy z toho, že to není bezpečné.

Nešlo ale o jediný podobný incident. Novinářům z časopisu Mother Jones zahradily cestu do rezervace Elmer's Island v Louisianě čtyři policejní vozy. Společnost Southern Seaplane z Bella Chasse rovněž v Louisianě zase uvedla, že jí BP zakázala přelet nad postiženou oblastí, když se dozvěděla, že na palubě letadla budou novináři.

 


"Nesmíme létat se zástupci médií, novináři, fotografy anebo vědci," uvedla firma v dopise zaslaném senátorovi Davidu Vitterovi z Louisiany. "Máme silné tušení, že důvodem pro toto rozsáhlé dočasné omezení letů je to, že se BP snaží kontrolovat publicitu o sobě," dodala.

Nejhorší v dějinách

Od exploze ropné plošiny Deepwater Horizon uplynulo už 42 dnů, všechny dosavadní pokusy zastavit unikající ropu však byly neúspěšné. Práce komplikuje především velká hloubka. Právě záchranný vrt, který BP začala vrtat v květnu, je jistý, ale nákladný a pomalý způsob, jak černou tekutinu zastavit.

Katastrofa u břehů Louisiany už svým rozsahem překročila i havárii ropného tankeru Exon Valdez v roce 1989 a politici hovoří o nejhorší ekologické katastrofě v dějinách Spojených států.

Související