Nejhorší zkušeností z izraelského zásahu proti lodím vezoucím pomoc Gaze bylo upření základních práv zadrženým. ČTK to řekl reportér České televize Petr Zavadil, který byl v noci na čtvrtek s dalšími dvěma Čechy deportován z Izraele do Istanbulu. Trojice nyní čeká na odjezd do ČR. 

 "Když jsme vstoupili na břeh, předali nám papír v češtině o našich právech, mezi nimiž bylo právo na telefon s osobou blízkou, právníkem a zastupitelstvím. To nám bylo ale odepíráno po celou dobu, konzulární pracovník nakonec dorazil, ale nezavolali jsme mu my, ale sami Izraelci," řekl Zavadil.

Domnívá se, že Izraelci při zásahu proti flotile nejednali podle práva. "Podle našeho názoru se to celé stalo v mezinárodních vodách, bylo to tudíž protiprávní," soudí Zavadil.

ČT: Naše reportéry týrali

Sám násilí od Izraelců nezakusil, ale řekl, že to celé pro něj byla šokující zkušenost.

Izraelci lodě dopravili do svého přístavu Ašdod a zadrženým dali k podpisu deportační listiny, které ale Češi až na kameramana Jana Línka nejprve odmítli podepsat. Z textu vyplývalo, že spáchali kriminální čin. Kdo nepodepsal, byl odvezen do věznice v Beerševě.

Ve věznici Izraelci všem odebrali otisky prstů, vyfotografovali je, udělali osobní prohlídku a vzali pasy. Zavadil své doklady nemohl nalézt ani v Istanbulu, kam měly být věci aktivistů dopraveny v letadlech. Přišel prý o vše a domů míří jenom v šatech, které měl na sobě v době zásahu. 

Česká televize už ve čtvrtek požádala ministra zahraničí Jana Kohouta, aby vznesl protest proti postupu izraelských jednotek vůči členům týmu televize na lodi mířící do Gazy.

Členové štábu ČT se podle šéfredaktora redakce zpravodajství Michala Petrova stali terčem útoku izraelských bezpečnostních sil a bylo s nimi zacházeno nevybíravým způsobem. "S ohledem na podmínky zadržovací vazby lze mluvit i o týrání a vydírání," uvedl šéfredaktor v dopise ministrovi.

Reportáž o propagandě

Kohout je v zahraničí, podle mluvčího ministerstva Filipa Kandy dopis zřejmě ještě nečetl. Kanda dříve ve středu konstatoval, že prohlášení už vydala Evropská unie ústy své ministryně zahraničí Catherine Ashtonové. "Myslíme si, že by nemělo smysl, aby každá země vydávala zvláštní prohlášení," řekl.

Ashtonová v pondělí vyjádřila lítost nad ztrátou životů a požádala o „důkladné prověření okolností, za nichž se tato událost stala". 

Petrov také vysvětlil, jak se televizní štáb na palubě jedné z lodí „Flotily svobody“ ocitl. "Dostali jsme pozvání od organizátorů plavby a přišlo nám to zajímavé," řekl HN.

„Rozhodně jsme nechtěli někomu stranit, ale natočit, jak se také dopravuje pomoc do Gazy a ukázat i kriticky nakolik je to propaganda," dodává Petrov s narážkou na to, že množství humanitární pomoci, kterou plavidla vezla, je jen zlomkem objemů, které se dopravují oficiálně po zemi.

Plánovaná provokace

Kameraman a reportér ČT byli mezi čtveřicí Čechů, které zadržela v pondělí izraelská armáda. Kameraman Jan Línek se do Česka vrátil už v úterý, reportér Petr Zavadil je na cestě domů. Spolu s ním byl deportován i třetí Čech, jeden však nadále odmítá podepsat souhlas s deportací a zůstává tak v izraelském vězení.

Za plánovanou provokaci označil námořní konvoj vedený tureckou lodí předseda českého Senátu Přemysl Sobotka,  který je na oficiální návštěvě Izraele.

"Podle mého názoru došlo v podstatě k plánované provokaci, která se skrývala za humanitární pomoc," uvedl v telefonickém rozhovoru pro ČTK. K zásahu izraelské armády vůči konvoji, při kterém několik lidí zahynulo, uvedl, že je mu samozřejmě líto každého lidského života, který byl zmařen.

Odlišný postoj od Sobotky mají zástupci české levice. "Reakce Izraele byla naprosto neadekvátní, incident se stal v mezinárodních vodách, jde o porušení mezinárodního práva," řekl ČTK poslanec a zahraniční expert ČSSD Jan Hamáček.

Místopředsedkyně sněmovního zahraničního výboru Kateřina Konečná (KSČM) by chtěla, aby Česko ihned podniklo vůči Izraeli diplomatické kroky. "Pokud budeme před tímhle zavírat oči, tak nám hrozí takový průšvih, že se z toho tady všichni zblázníme," uvedla.