Tři zápasy a všechny rozhodnuté jediný gólem. Hokejisté Chicago vyhráli první dvě finálová utkání Stanley Cupu 6:5 a 2:1, v noci na čtvrtek ale těsnou výhru urvali hráči Philadelphie v prodloužení. I přes výhru Flyers 4:3 jsou Blackhawks stále v sérii ve vedení a nadále zůstávají favority na zisk stříbného poháru.

Na první pohled to vypadá jasně. Philadelphia se tak tak dostala vůbec do play-off, účast ve vyřazovacích bojích si zajistila až na nájezdy v posledním utkání základní části. Má problémy s brankáři, ani Michael Leighton, ani Brian Boucher nepatří ke špičce NHL. A většinu zápasů v play-off musí odehrát jen na čtyři obránce, protože třetí dvojice Krajíček - Bartulis kvalitou za elitní čtyřkou výrazně zaostává.

Naopak Chicago, to je premiant letošního ročníku NHL, který v základní části patřil mezi tři nejlepší týmy soutěže. U Michiganského jezera mají talentovaný a agresivní mladý tým v čele se superstar Mariánem Hossou, zezadu zajištěný brankářským objevem Antti Neimim.

Přesto je finále Stanley Cupu neuvěřitelně vyrovnané. "Oba týmy se dostaly až sem po právu," řekl obránce Chicaga Brent Sopel. "Jsou to dobré týmy, které se navzájem nesmetou. Těžko také budou padat nějaké nádherné góly, je to prostě válka," dodal Sopel.

Na gólové situace ze třetího finále se podívejte zde

Jak je možné, že se podceňovaní Flyers dokážejí favorizovnému sokovi vyrovnat? Na to existují dvě dobrá vysvětlení.

Zaprvé, Philadelphia umí překvapit i když už to od ní nikdo nečeká. Flyers přestříleli Blackhawks ve třetí třetině posledního utkání 15:4, což je překvapivý fakt vzhledem k tomu, že v základní části dovolilo Chicago soupeřům nejméně střel ze všech týmů NHL.

Zadruhé, Philadelphia si už při letošním tažení play-off, kdy postupně vyřadila New Jersey, Boston a Montreal, vyzkoušela krizové situace a nic si z nich nedělá. "Protivenství? Nic nového pro Flyers," nadepsal server ESPN.com článek, ve kterém rozebírá, že "jestliže existuje nějaký tým, kterému nevadí, že je na hraně propasti play-off, je to Philadelpia".

OK, tohle prostě vyhrajeme

A ESPN.com přidává konkrétní příklady z posledního finálového zápasu:
Ztratit ve třetí třetině vedení v zápase, který musíte vyhrát? No problem.
Že vám rozhodčí neuznají gól v prodloužení? No problem.
Že stačí málo a můžete být při soupeřově vedení 3:0 v sérii v pasti? No problem.

"Takhle prostě neuvažujeme. Nepřipouštíme si, že můžeme prohrát," uvedl útočník Danny Briere."Když jsme šli hrát prodloužení, říkal jsem si: OK, tohle vyhrajeme. Alternativu jsem si nepřipouštěl." I oficiální stránky soutěže se podivují nad odolností oranžovo-černého zázraku z Pennslyvánie. "Nezlomní a neúprosní Flyers odmítli padnout," napsal server nhl.com.

Takový hokej musí bavit

Philadelphia ukončila sedmizápasovou vítěznou šňůru Blackhawks a Chicago si je její síly dobře vědoma. "Je to hodně vyrovnané," prohlásil kouč Joel Quenneville. "Oba týmy ofenzivní zbraně a umějí je využít. Poslední utkání bylo na hraně od začátku do konce, oba týmy mohly vyhrát. A tak to vypadá po celou sérii. Takový hokej v takovém tempu musí bavit," dodal Quenneville.