Ukrajinský parlament ve čtvrtek v prvním čtení schválil návrh zákona, podle něhož země nebude usilovat o členství v Severoatlantické alianci a za úhelný kámen své zahraniční politiky bude považovat politiku neúčasti v blocích.

Dokument byl připraven z iniciativy prezidenta Viktora Janukovyče, který od svého zvolení letos v únoru provádí politiku politického sbližování s Ruskem. Janukovyčův předchůdce, prozápadní Viktor Juščenko, naopak k nelibosti Ruska usiloval o sblížení se Západem a členství v NAT0 považoval za svou dlouhodobou prioritu.

Pro návrh zákona hlasovala většina 253 poslanců. Podle agenturních zpráv není jasné, kolik poslanců ze 450členného tělesa bylo proti, případně kolik se jich zdrželo. Také není jasné, jaký bude další osud návrhu, respektive kdy znovu přijde na pořad parlamentu a kdy ho v případě konečného schválení prezident podepíše.

Prezident navrhuje stáhnout z pořadu dne otázku připojení k NATO, protože rozděluje ukrajinskou společnost," řekl při předkládání návrhu zákona poslancům ministerský předseda Mykola Azarov. Podle jeho slov je většina Ukrajinců proti integraci do euroatlantických struktur.

"Není žádných pochyb o tom, že tato volba bude ve světě přijata s úlevou a s porozuměním," dodal Azarov.

Související