Internetová sociální síť Facebook zatím nijak vážně neuvažuje o tom, že by své akcie uvedla na burzu. Generální ředitel sítě Mark Zuckerberg uvedl, že neuvažuje o žádném datu, kdy by se tak mělo stát.

Během rozhovoru Zuckerberg vyvrátil nedávné zprávy z technologických blogů, podle nichž facebook vyvíjí svoji webovou elektronickou poštu jako konkurenci Yahoo a Gmailu od Googlu.

"Pracujeme na řadě věcí, ale mailového rivala nevytváříme." Dodal, že se více zajímá o technologii krátkých zpráv, jaké nabízejí mobilní telefony se 160 znaky. Facebook bude podle Zuckerberga dále zavádět změny, o kterých je přesvědčen, že vedou správným směrem, i když jsou některé z nich považovány za kontroverzní. Šestadvacetiletý Zuckerberg spoluzakládal facebook na harvardské koleji v roce 2004.

Facebook nezveřejňuje finanční data. Analytici odhadují jeho loňské tržby na 500 až 650 milionů dolarů, zejména z prodeje cílené internetové reklamy, která se opírá o aktivity uživatelů a jejich profilové informace.

Podporu má síť mimo jiné ve firmách Digital Sky Technologies a Microsoft a kapitálových společnostech Accel Partners, Greylock Partners a Meritech Capital Partners. Facebook se rozrostl v jednu z největších internetových služeb a investoři doufají, že se s akciemi rychle rostoucí společnosti bude jednoho dne obchodovat na burze, napsala agentura Reuters.

Nielsen hlídá televizní ratingy

Plán jít na burzu má naopak největší světový dodavatel televizních ratingů a spotřebitelských průzkumů Nielsen Holdings. V plánu má umístit akcie na americkém veřejném trhu a získat tím až 1,75 miliardy dolarů (37 miliard Kč). Nizozemská firma to ve čtvrtek uvedla v dokumentech podaných americké Komisi pro cenné papíry a burzy.

Nielsen je znám především svými ratingy sledovanosti, které často určují osudy televizních pořadů. V roce 2006 společnost převzala skupina šesti firem soukromého kapitálu - Carlyle Group, Blackstone Group, Kohlberg Kravis Roberts & Co, Thomas H. Lee Partners, AlpInvest Partners a Hellman & Friedman.

Loni firma měla čistou ztrátu 489 milionů dolarů při tržbách 4,8 miliardy USD. Zisk před splátkou úroků, zdaněním a odpisy dosáhl 1,3 miliardy dolarů. Hlavními upisovateli emise budou J.P. Morgan Securiies a Morgan Stanley, uvádí se v dokumentech pro komisi. Informace o počtu nabízených akcií ani o cenovém rozpětí firma nesdělila.

Související