Nejméně sto mrtvých a stovky zraněných si vyžádal požár, který v noci na pátek vypukl po výbuchu transformátoru v bangladéšské metropoli Dháce. Informovaly o tom server BBC a agentura APOD. Podle posledních zpráv by mrtvých mohlo být až 150.

"Jsme bezradní nad takovým počtem mrtvých a zraněných najednou," řekl agentuře Reuters lékař v místní nemocnici.

Zatím není jasné, kolik lidí zahynulo na místě a kolik dalších později podlehlo zraněním při převozu nebo v nemocnici. Mezi oběťmi jsou i svatebčané, kteří se zúčastnili oslavy na střeše jedné z budov.

Velitel tamních hasičů Abu Nayeem v prvním komentáři řekl: "V přízemí domů se nacházejí obchody, v nichž se prodávají chemikálie. Také kvůli nim se oheň velmi rychle šířil.Teplota požáru byla neuvěřitelně vysoká. Snažíme se po úzkých schodištích dostat dovnitř starých budov.“

Naprostá většina budov ve městě nemá úniková schodiště, lidé se proto nemohli včas dostat na ulici.

Místní televize přinesly záběry, na kterých lidé převážejí zraněné do nemocnic v rikšách. Záchranné operace a přístup do zasažené oblasti komplikovala hustá zástavba a úzké uličky.

Oheň se začal šířit po výbuchu transformátoru vysokého napětí ve 22:30 místního času (18:30 SELČ). Požár poté zachvátil několik přilehlých bloků obytných a obchodních budov.

Požár je již pod kontrolou, probíhající záchranné práce však komplikuje hustá zástavba a úzké ulice. Příčina výbuchu není dosud známá.

Dháka i celá země patří mezi nejhustěji obydlená místa na světě.

Podívejte se na první záběry z požáru

 

Související