Maďarský parlament v pátek poprvé uctil Den národní sounáležitosti, vyhlášený k příležitosti 90. výročí podpisu Trianonské mírové smlouvy, kterou značná část Maďarů považuje za národní tragédii. 

Vládní Slovenská národní strana (SNS) naopak ocenila dokument jako osvobození slovenského národa a odhalila v Komárně pamětní desku na oslavu smlouvy.

Podle maďarského prezidenta László Sólyoma Trianonská mírová smlouva z roku 1920 torpédovala samy základy maďarského národa, zejména "sdílenou paměť tvořící soudržnost a také perspektivy pro sdílenou budoucnost". Již pouhá existence Maďarska je pro zahraniční Maďary potřebná k boji za jejich práva a za odpovídající postavení v jejich nynějších zemích. Maďarsko musí využít všech nástrojů mezinárodního práva k ochraně etnických Maďarů," zdůraznil.

Podpořil snahu o kulturní sounáležitost Maďarů bez ohledu na hranice, odmítl však snahy o jejich politické sjednocení. V jednoznačnosti tohoto postoje se vydělil vůči čelným představitelům vládnoucí pravicové strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, kteří opakovaně mluví o "přeshraničním opětném sjednocení maďarského národa". 

Šéf SNS Ján Slota v pátek odhalil v Komárně na hraničním mostě s Maďarskem pamětní desku k 90. výročí smlouvy. Akt se obešel bez konfliktu, protože protidemonstranti z řad maďarských nacionalistů se na místo nedostavili. Tím, že jisté maďarské politické kruhy zpochybňují Trianon, podle Sloty zpochybňují i suverenitu Slovenské republiky.

Slovenský premiér Robert Fico v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro označil Maďarsko za extremistickou zemi. "Existuje konflikt hodnot mezi Slovenskem s jeho hluboce antifašistickými tradicemi a touto zemí, která exportuje svůj hnědý mor," zdůraznil.

Maďarští politici se podle něj chovají tak, jako by Slovensko neexistovalo. "Maďarský zákon je součástí oficiální strategie Fidesz, který se chce vrátit k Velkému Maďarsku před Trianonem. Představuje ohrožení bezpečnosti Slovenska", řekl Fico.

"Za vše špatné může Trianon"

K výročí Trianonu a k němu se vztahujícímu maďarskému zákonu se vyjádřili i nejvyšší představitelé ČR. "Považujeme za nepřijatelné, že zákon znevažuje trianonskou mírovou dohodu, která je jedním ze základních prvků evropského smluvního uspořádání, jehož je i Česká republika součástí," uvádí se v prohlášení prezidenta Václava Klause a premiéra Jana Fischera.

Trianonskou mírovou smlouvu předložily poraženému Maďarsku po první světové válce vítězné mocnosti. Na jejím základě Maďarsko přišlo o dvě třetiny území z dob Rakouska-Uherska a více než tři miliony Maďarů se ocitly za hranicemi země. Maďarsko také uznalo úplnou nezávislost Československa včetně Podkarpatské Rusi, na jihu Slovenska tak vznikla nová hranice, která do té doby historicky neexistovala.

Smlouva vyvolala u většiny Maďarů pocity křivdy a trauma z rozdělení národa není ani po devadesáti letech zcela zhojeno. Citlivého tématu se chopila maďarská krajní pravice, jejíž postoj shrnul nedávno člen vedení parlamentního Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) Zsolt Várkonyi slovy: "Vše špatné, co tu dnes máme, má počátek v dohodě z Trianonu."