Bezmála třetinu odhadovaného objemu ropy unikající z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu odčerpal během uplynulých 24 hodin kryt, který společnost BP instalovala v místě úniku. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na zpřesněné údaje expertů. Podle dosavadních odhadů měl kryt odsávat jen asi desetinu unikající suroviny.

"Za prvních 24 hodin byl kryt schopen odsát 6077 barelů ropy," řekl šéf americké pobřežní stráže Thad Allen, který na řešení ekologické havárie jako zmocněnec vlády dohlíží. Nevyloučil, že zachycený objem suroviny se v příštích dnech ještě zvýší.

Podle vládních odhadů za den uniká z poškozeného vrtu zhruba 19.000 barelů ropy, což jsou asi tři miliony litrů. Pokud jsou zpřesněné údaje správné, odchytává instalovaný kryt téměř milion litrů; podle původních odhadů to mělo být mnohem méně. Rozdíl experti zdůvodňují skutečnosti, že objemy odčerpávané ropy se postupně zvyšovaly.

Ropa stále uniká z postranních průduchů, které měly původně zabránit tomu, aby kryt zahltily krystaly ledu. Právě díky utěsnění těchto otvorů by se v příštích dnech měl v potrubí zvýšit tlak a tím objem odsávané ropy.

Ekologické katastrofě v Mexickém zálivu se ve svém pravidelném sobotním rozhlasovém projevu věnoval americký prezident Barack Obama. "Zasadím se o to, aby zaplatili každý cent, který teď lidem z Mexického zálivu dluží," prohlásil prezident na adresu vedení společnosti BP, která poškozený vrt provozuje.

Obama svůj rozhlasový projev natočil na pobřeží Louisiany. Postiženou oblast navštívil už potřetí. Podle odhadů expertů uniklo od 20. dubna, kdy k havárii došlo, z poškozeného vrtu k dnešnímu dni mezi 83 a 178 miliony litrů ropy.

Na proslulé floridské pláži Pensacola víkendoví plavci spěšně opouštěli moře zasažené šířící se ropou. Lidé na pláží podle agentury AP jak hypnotizovaní sledovali blížící se pohromu, mnozí s kamerami a fotoaparáty v rukou.

"Jsou tam lepkavé hnědé kapky," sdělovali kolemjdoucím rekreanti, kteří se osmělili do vody vstoupit. Místní hygienická stanice varovala lidi před vstupem do moře, ale zároveň veřejnost uklidňovala, že ani polknutí malého množství zasažené vody není důvodem k panice.

Pláže zatím zůstávají otevřené, ale alabamský guvernér Bob Riley prohlásil, že pokud by ropná skvrna měla ohrožovat zdraví lidí, všechny pláže nechá zavřít.

Ekologický fond

K vytvoření globálního ekologického fondu, který by financoval záchranné práce při katastrofách obdobných nynějšímu úniku ropy v Mexickém zálivu, vyzval dnes na svém blogu ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Prezident nevyloučil, že příslušný návrh předloží už na nadcházejícím zasedání dvacítky nejvyspělejších států, které se koncem června uskuteční v Kanadě.

Medveděv rovněž vyzval ke zdokonalení mezinárodně právních nástrojů pro řešení ekologických krizí. Napsal, že dosavadní legislativa problematiku tak rozsáhlých havárií, jakou je únik ropy z vrtu společnosti BP, dostatečně nepokrývá.

Související