V jihovýchodní části Polska, kterou už podruhé za několik týdnů zalila povodeň, nadále panuje dramatická situace. V Sandomierzi se v sobotu protrhla provizorní protipovodňová hráz a voda z Visly znovu zalévá pravobřežní část města. Záchranáři i místní lidé se před zaplavením stejně jako v květnu snaží zachránit sklárnu. Situace na Slovensku se postupně uklidňuje.

Pokud podnik v Sandomierzi zalije voda a zhasí pece, nebude možné už ve sklárně obnovit provoz. Patří přitom k významným zaměstnavatelům v regionu, pracuje v ní asi 2000 lidí. Dodává skla například do automobilky Fiat ve slezském městě Tychy. Sklárna a k ní přiléhající sídliště jsou nyní obklopeny vodou.

Opadají hladiny řek v nejjižnější části Polska. Vody ubývá třeba ve městě Jaslo, které z přibližně třetiny už v pátek zalila řeka Wisloka.

Na příchod velké vody se naopak připravují #140#winiary nedaleko Plocku na severozápad od Varšavy. Povodeň na Visle tu před dvěma týdny protrhla hráz a zaplavila prostor, na němž žije asi 4000 lidí. Úřady varují, že není vyloučené, že evakuace se může v nejbližších dnech opakovat.

Na Slovensku hladiny řek klesají

Povodňová situace na Slovensku se postupně uklidňuje. Hladiny většiny řek, které v pátek a v sobotu způsobovaly největší problémy, klesly. Rozvodněný zůstává Ipeľ na jihu středního Slovenska, na západě stoupal dolní tok Dunaje a Váhu, z těchto oblastí nebylo ale dosud hlášeno žádné nebezpečí.

Na východě Slovenska způsoboval v sobotu největší komplikace Hornád, kvůli kterému muselo být v Košicích evakuováno 1500 lidí. Bylo přerušeno i přímé železniční spojení mezi Košicemi a Bratislavou. Během soboty se povodňová vlna posunula níže a lidé se postupně mohli vrátit do svých domovů. Podle Evy Vojtové z košického krajského povodňového štábu se v regionu nyní začnou postupně zjišťovat škody.

V noci kulminovaly další řeky na východním Slovensku, z nichž některé ještě ráno dosahovaly třetího povodňového stupně. Hladina v řece Torysa již klesá, nadále ale zůstávají zaplavené některé domy v obcích v okolí Košic.

Související