Slovinští voliči se v nedělním referendu vyslovili pro mezinárodní řešení vleklého územního sporu s Chorvatskem. Po sečtení víc než 99 procent hlasů se pro předání sporu mezinárodnímu rozhodčímu soudu vyslovilo 51,48 procenta voličů, proti bylo 48,52 procenta.

Výsledek hlasování zvyšuje šance Chorvatska přistoupit v roce 2012 k Evropské unii; Slovinsko je členem EU již od roku 2004.

Právo zúčastnit se dnešního hlasování mělo 1,7 milionu Slovinců. Volební účast se pohybovala kolem 40 procent.

Slovinsko-chorvatský spor o vymezení pozemní a námořní hranice se rozhořel počátkem 90. let s rozpadem bývalé Jugoslávie. Pro Chorvatsko má celá záležitost prvořadý význam, protože Slovinsko kvůli sporu blokuje vstup Chorvatska do Evropské unie. Dokončení přístupových rozhovorů přitom Záhřeb plánuje tak, aby se členem EU mohla země stát počátkem roku 2012.

Spor o přístup k moři

Vedle nejasného vymezení hranice na pevnině je hlavní podstatou sporu námořní hranice západně od Istrijského poloostrova. Slovinsko požaduje přímý přístup k mezinárodním vodám, zatímco chorvatský návrh je založen na "rozpůlení" sporného mořského pásma státní hranicí. To by ovšem Slovinsku přímý přístup k mezinárodním vodám znemožnilo.

Na předání sporu k mezinárodnímu rozhodčímu soudu se dohodly parlamenty obou zemí, Slovinsko chce ale stvrdit tuto dohodu schválením v referendu.

V kampani před referendem se slovinská vláda levého středu rozcházela s konzervativní opozicí ohledně toho, zda rozhodnutí mezinárodní arbitráže zajistí Slovinsku požadovaný přístup k mezinárodním vodám. Zatímco vláda tvrdí, že dohoda přinese Slovinsku "spojení" s otevřeným mořem, opozice se domnívá, že řešení v nejlepším případě skončí v podobě koridoru v chorvatských vodách.

"Jde o historické rozhodnutí," komentoval výsledek referenda ve slovinské televizi premiér Borut Pahor. Slovinský prezident Danilo Türk v poselství národu označil výsledek referenda za "přesvědčivý a legitimní" a dodal, že země učinila významný krok na cestě k urovnání sporu se svým jižním sousedem.

Slovinská opozice, která s myšlenkou referenda přišla, komentovala výsledky zdrženlivě. "Výsledek ukazuje, že Slovinsko je rozdělené právě v těch názorech, v nichž by rozděleno být nemělo," prohlásil šéf opozice, bývalý slovinský premiér Janez Janša.