Jedenáct dní před prezidentskými volbami v Polsku kandidát největší opoziční strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński dohání svého hlavního rivala, Bronislawa Komorowského z Občanské platformy premiéra Donalda Tuska. Zatímco v průzkumech veřejného mínění ještě minulý týden oba kandidáty dělila více než desetibodová propast, podle sondáže institutu Homo Homini zveřejněné ve středu v listu Dziennik-Gazeta Prawna má Komorowski nyní už jen šestibodový náskok.

Svůj hlas by podle tohoto průzkumu předsedovi dolní komory parlamentu Komorowskému, který po tragické dubnové smrti prezidenta Lecha Kaczyńského plní povinnosti hlavy státu, dalo 41,8 procenta voličů. Bývalého předsedu vlády a šéfa sociálně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského by volilo 35,8 procenta lidí.

Předčasné prezidentské volby se uskuteční 20. června. Poláci si nového prezidenta půjdou vybírat poté, co prezident Lech Kaczyński, dvojče Jaroslawa, a s ním desítky osobností veřejného života před dvěma měsíci zahynul při leteckém neštěstí na západě Ruska.

Podle Dzienniku může Kaczyńskému pomáhat to, že se daleko častěji než Komorowski objevuje na předních stranách tisku. Kandidát PiS se v minulosti držel v čele žebříčku politiků, kterým Poláci nejméně věří. Od okamžiku, kdy přibližně dva týdny po letecké katastrofě oznámil, že se bude o nejvyšší post v zemi ucházet, se na něj zaměřila pozornost médií. Novináři sledují, na kolik se doposud nesmířlivý bojovník Kaczyński změnil. "Komorowski je prostě nudný," řekl v Dzienniku politolog Wojciech Jabloński z Varšavské univerzity.

Komorowski na sebe upozorňuje svými nešikovnými výroky, které leckdy svědčí o jeho neznalosti.

Nejdůležitější prezidentští kandidáti, Komorowski a Kaczyński, se nemohou dohodnout na tom, zda se ještě před 20. červnem zúčastní společné debaty. Jedna se koná dnes večer na Varšavské univerzitě, přijdou na ni všichni uchazeči o post prezidenta kromě Jaroslawa Kaczyńského. Další debata se uskuteční v neděli v Polské televizi. Pozvánku na ni dostali jen kandidáti stran zastoupených v parlamentu. To se nelíbí Komorowskému, podle něhož by se spolu měli utkat buď jen dva kandidáti s největšími šancemi na vítězství, nebo úplně všichni. Přijít na tuto debatu proto nechce.

Související