Komunistická Severní Korea bude na případnou kritiku OSN za svůj údajný útok na jihokorejskou válečnou loď reagovat vojenskou cestou. Prohlásil to v úterý podle agentury AFP severokorejský velvyslanec při OSN. Soul obviňuje Pchjongjang z březnového potopení jihokorejské lodě, během něhož zemřelo 46 námořníků.

"Pokud proti nám Rada bezpečnosti OSN zveřejní jakékoliv dokumenty, které nás budou odsuzovat, nebo se nás budou dále tázat, pak s tím jako diplomat nemohu nic dělat, ale následná opatření přijmou naše ozbrojené síly," prohlásil dnes na tiskové konferenci severokorejský velvyslanec Sin Son-ho. V případě, že by tak Rada bezpečnosti učinila, "naše síly by sáhly k represivním opatřením," dodal.

Soul postoupil tento měsíc incident Radě bezpečnosti a vyzval ji, aby přijala opatření, jež by zabránila případným "budoucím provokacím".

Podle závěrů mezinárodního vyšetřování potopilo jihokorejskou korvetu severokorejské torpédo. To zřejmě pocházelo ze severokorejské miniponorky. KLDR však tvrdí, že nemá s incidentem nic společného a předložila OSN svou vlastní verzi zprávy.

Podle členů rady je jihokorejská zpráva faktická, vědecká a podrobná, zatímco severokorejská je většinou řečnická. Severní Korea zároveň požaduje přístup k místu, kde se potopila jihokorejská loď, aby zde vedla vlastní vyšetřování. Rada bezpečnosti v pondělí vyzvala oba státy Korejského poloostrova, aby se zdržely jakýchkoliv akcí, které by mohly vést ke zvýšení napětí.

 

Související