Letní řemínkové polobotky pro dámy stojí v obchodním domě Baťa 799 korun. Na cenovce je ale i druhá cifra: 29,90 eura. Všímavý zákazník se zaraduje: myslí si, že když z peněženky vytáhne místo korun eura, která mu zbyla třeba z dovolené nebo z pracovní cesty, vyjdou ho tyhle módní botky v přepočtu jen na 768. Tudíž o 31 korun levněji, než kdyby platil v korunách.

Radost z úspory ale trvá jen do chvíle, kdy zákazník přijde k pokladně. Prodavačka totiž cenu z korun na eura přepočítá podle současného kurzu. A čísla na cenovkách najednou přestávají platit. Místo 29,90 eura vyšplhá cena bot o víc než jedno euro na 31 eur.

„To víte, že to lidi štve. To tady máme u kasy pořád, že si někdo stěžuje. Najednou totiž cena poskočí a lidé to zjišťují až u placení. Hlavně to vadí cizincům, ti vůbec nechápou, proč je zboží najednou dražší,“ přiznává Libuše Dušková, jedna z prodavaček Baťovy prodejny na pražském Václavském náměstí.

Sama firma Baťa své matoucí ceny zboží vysvětluje prozaicky: cenovky jsou dělané pro slovenský trh.

„Jedná se o zboží, které jde zároveň do distribuce i v naší pobočce na Slovensku, kde se platí eurem. Pro prodej v Česku slouží výhradně cena v korunách. Eurem se sice dá zaplatit na několika málo vybraných prodejnách i v Česku, ale musí se zaplatit cena přepočtená aktuálním kurzem eura,“ říká ředitel obchodního provozu Bati Tomáš Novotný.

České boty v Česku dražší

Dvojí cena na jedné cenovce ale přináší tedy paradox: tradiční české baťovky jsou pro Čechy na Slovensku zhruba o jedno euro levnější než v českých obchodech. Podobně jako to bylo třeba se škodovkami v Německu. „Na Slovensku samozřejmě máme stejné etikety jako na českém trhu,“ říká Novotný.

Přitom zmatené a nepřehledné přepočítávání cen se zdaleka netýká jen Bati.

Podobně jsou na tom prakticky všechny obchodní řetězce, které prodávají do zemí eurozóny. Nechtějí přetiskovat cenovky,
a tak nechávají euroceny jednoduše na všem zboží, i na tom, které míří mimo země eurozóny. S kalkulačkou po obchodě tak zákazník musí běhat třeba i ve sportovní prodejně značky Puma nebo v obchodě s hračkami Chicco.

Zákon neporušují. Asi

Bez ohledu na to, jak nepříjemné pro zákazníka může být, když najednou na kase čte jinou cenu než na cenovce, o porušení zákona zřejmě nejde. „Podle občanského zákoníku dochází k převodu vlastnictví okamžikem zaplacení ceny za vybrané zboží. Kupní smlouva tedy vzniká až u pokladny. Prodávající tedy není povinen prodat kupujícímu věc u pokladny za stejnou cenu, jako nabízí v regálu,“ připouští Ondřej Daněk ze Sdružení obrany spotřebitelů.

„Na druhou stranu zákon o cenách stanovuje, že prodávající musí při nabídce zboží poskytnout informaci spotřebiteli tak, aby měl možnost seznámit se s cenou před jednáním o koupi,“ upozorňuje Daněk.

S eurem na cenovkách Česko bojuje už od chvíle, co se jím v Evropě začalo platit. Například v roce 2008, kdy kurz koruny k euru zpevnil na 23,15 koruny, některé obchody stále prodávaly podle starých cenovek, kde korunový přepočet činil 30 korun za euro. Tričko tak stálo pořád 299 korun nebo 9,9 eura, i když podle aktuálního kurzu mělo stát jen 235 korun.