Švédská korunní princezna Victoria se ve Stockholmu provdala za svého dlouholetého přítele Daniela Westlinga. Své "ano" si snoubenci řekli v sobotu odpoledne před oltářem stockholmské katedrály.

Cestu snoubenců do chrámu sledovalo v ulicích švédské metropole čtvrt milionů diváků, na bezpečnost dohlíželo více než 5 000 vojáků a na 2 000 policistů. Nad městem se podle stanice BBC pohybuje osmnáct stíhaček Gripen.

Dvaatřicetiletá Victoria a její snoubenec, o čtyři roky starší fitnesstrenér Daniel Westling, se po obřadu vydali v kočáře na stejnou cestu městem, jako král Carl XVI. Gustav a královna Silvia o 34 let dříve.

Z Westlinga, pocházejícího z rodiny komunálního úředníka a poštovní úřednice, se po svatbě stal princ Daniel a vévoda z Västergötlandu. Svatbě dlouho bránil odpor krále vůči občanskému původu snoubence. Teprve když čas prověřil vytrvalost vztahu, král sňatek povolil. 

Zatímco pro Švédsko je sobotní svatba událostí číslo jedna, ve světě se jí zřejmě dostane menší publicity, než se čekalo. Obřad bojkotují tiskové agentury AFP, AP a Reuters, neboť nesouhlasí s nezvyklými omezeními, zavedenými veřejnoprávní televizí SVT.

Tři velké tiskové agentury dočasně rozhodly, že ze svatby švédské princezny Victorie a jejího snoubence Daniela Westlinga nebudou poskytovat zpravodajství ve formě textu, fotografií ani videozáznamů.

Pochybnosti o monarchii

Na seznamu hostů pozvaných na obřad figurovalo 1 200 jmen, zhruba polovina bude pozvána i k večerní slavnostní tabuli v královském zámku. Seznam pozvaných je sice tajný, do Stockholmu však přijela řada členů evropské královské a šlechtické rodiny včetně monackého prince Alberta nebo britského prince Edwarda.

SkyNews poznamenala, že první královská svatba od roku 1976 v rovnostářském Švédsku vyvolává otázky, zda země ještě stále potřebuje krále.

Švédská monarchie nemá praktickou politickou působnost, král a královna však reprezentují zemi při oficiálních příležitostech a státních návštěvách.