Společnost BP, která je zodpovědná za únik ropy z havarované těžební plošiny do Mexického zálivu, oznámila, že v pátek večer musela kvůli technické závadě přerušit odčerpávání suroviny. Po desetihodinové přestávce začala firma v sobotu ropu z poškozeného vrtu opět čerpat, uvedla agentura Reuters.

Systém byl znovu spuštěn ve 13:30  SELČ a od té doby stabilně zvyšuje výkon.   Speciální zařízení v pátek odčerpalo 24 500 barelů ropy (téměř 3,9 milionu litrů), v pátek ve 20:23 místního času (sobota 3:23 SELČ) jej však musela společnost odpojit kvůli technické závadě.

Maximální výkon speciálního krytu odčerpávajícího část suroviny do tankeru na hladině je 28 000 barelů (téměř 4,5 milionu litrů) denně. Počátkem července chce BP na vrt umístit větší kryt, který by účinnost odčerpávání ještě zvětšil.

Podle odhadů amerických vědců vytéká do moře denně 5,75 milionu až 9,54 milionu litrů ropy. Podmořské ložisko obsahuje celkem asi 50 milionů barelů (7,9 miliardy litrů) ropy, zatím tedy z něj uniklo od konce dubna asi tři až šest procent suroviny. Podle současných odhadů by mohl být únik úplně zastaven až na konci léta.

Mluvčí ropné společnosti potvrdila, že výkonný ředitel BP Tony Hayward navštíví prestižní jachtingový závod kolem britského ostrova Wight.  Přitom právě na něj roste v poslední době kvůli havárii tlak. Oznámení o jeho účasti na závodě podle agentury AP vyvolala bouři nevole na sociálních sítích Twitter a Facebook.

Mluvčí firmy nato vydali prohlášení na jeho obranu s tím, že si dopřál první přestávku v dohledu nad pokusy BP unikající ropu zastavit, aby se mohl podívat, jak si v závodě povede jeho jachta Bob.

Hayward ve čtvrtek odpovídal v americkém Kongresu na otázky spojené s havárií a mnohé z dotazů nedokázal uspokojivě vysvětlit. Předseda správní rady britské energetické firmy BP také oznámila, že Haywarda ve funkci nahradí Carl-Henric Svanberg.

Související