Společnost BP se i měsíc po havárii ropné plošiny musí každodenně potýkat  s nepříjemnými zprávami týkající se této - dnes už ekologické - katastrofy. BP, která stále bojuje s unikající ropu v pondělí utrpěla další ránu, když demokratický kongresman Ed Markey vydal tiskové prohlášení, z něhož vyplývá, že z ropného vrtu by mohlo unikat až 15,9 milionů litrů ropy denně. Tedy mnohem více, než společnost dosud tvrdila. Po havárii se hovořilo o zhruba 9,5 milionech litrů unikající ropy za den.

Vedení BP se teď znovu musí potýkat s obviněním, že podcenilo únik ropy. K tomu se navíc přidává vyjádření pracovníka bezpečnostní plošiny, podle něhož bylo bezpečnostní zařízení na vrtu v Mexickém zálivu v nepořádku už týdny před osudným výbuchem.

"Už tehdy se přišlo na únik, ale místo opravy se vadné zařízení odstavilo a spoléhalo se na druhé," cituje Tyrona Bentona BBC. Neštěstí na ropné plošině v Mexickém zálivu podle něj bylo možné zabránit.

BP pod tlakem

Ropná společnost se ohrazuje, že únik ropy nikdy nepodceňovala. Podle tiskového prohlášení se BP potýká s největším únikem ropy v historii, a to tak, jak slíbila a bez ohledu na množství unikající ropy.

Kongresman nicméně vedení firmy vytýká, že dosud nebyla schopna určit, jaké množství látky do moře denně unikne. "Tento dokument představuje velmi závažné otázky týkající se toho, co BP věděla a kdy to věděli," uvedl kongresman Ed Markey v tiskovém prohlášení.

"Je jasné, že od počátku BP nejednala s americkou vládou ani s Američany na rovinu, pokud jde o rozsah úniku. Nyní trpí jejich nekompetentností rodiny, které žijí a pracují v zálivu," doplnil.

Těm mezitím společnost kompenzuje způsobené škody finančními prostředky. Podle aktuálních informací rozdala lidem postiženým ekologickou havárii už dvě miliardy dolarů. 

Společnost je pod velkým tlakem veřejnosti a administrativy USA. Barack Obama naznačil, že veškeré vyrovnání se s následky nehody bude na účet BP. Mnozí také očekávají, že budou z celé záležitosti vyvozeny personální důsledky.

K nim nakonec zřejmě skutečně dojde. Předseda správní rady britské energetické firmy BP o víkendu oznámil změnu na postu výkonného ředitele. Šéfa BP Tonyho Haywarda by měl nahradit správní ředitel Bob Dudley.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru