Obyvatelé měst a vesnic na severovýchodě Brazílie pokračují v pátrají po svých blízkých, kteří se ztratili při záplavách spolu s domy a vším, co přišlo velkém vodě do cesty. Až 1000 lidí se podle tamních úřadů pohřešuje po povodních a sesuvech půdy, které vyvolaly několikadenní deště v této části země. Obětí je zatím oficiálně napočítáno 32.

Více než 40.000 lidí přišlo o domovy a dalších 65.000 muselo být evakuováno. Civilní obrana oznámila, že nezvěstných je 607 osob, z čehož 500 pochází z šedesátitisícového města Uniao dos Palmares, které leží v nejhůře postiženém státě Alagôas. Guvernér tohoto státu Teotônio Vilela Filho uvedl bilanci ještě vyšší - místní úřady prý pohřešují tisícovku lidí.

"Modlíme se, aby byli nezvěstní nalezeni živí," řekl Filho před jednáním s prezidentem da Silvou. "Máme ale velké obavy, protože na břehy řek jsou stále vyplavována bezvládná těla," dodal.

Vyhlídky zdejších lidí nejsou růžové - meteorologové předpovídají další srážky. Brazilská média přinášejí záběry "zkázy" a lidé hovoří o katastrofě, kterou tato jihoamerická země už dlouho nezažila. 

Hororový film

Ve státě Alagôas záchranáři médiím potvrdili 19 mrtvých, ve státě Pernambuco přišlo o život 13 lidí. Eduardo Campos, guvernér státu Pernambuco, který si z letadla prohlédl zasažené oblasti, situaci popsal jako srdcervoucí.

"To, čeho jsme od pátku svědky, se podobá hororovému filmu," konstatoval ve svém prohlášení guvernér státu, kde byl již v 53 samosprávných jednotkách vyhlášen výjimečný stav.

Některé obce na březích řeky Mundaú živel takřka vymazal z mapy, například město Quebrangulo je údajně z 80 procent pod vodou a tisíce jeho obyvatel uprchly do výše položených míst.

Chybí jídlo a voda

Velká voda zaplavila asi 1600 kilometrů silnic a řadu míst tak prakticky odřízla od zbytku světa. Do zasažených regionů se pomoc dostává jen s obtížemi. Podle serveru BBC záchranáři z nejpostiženějších míst přepravují jejich obyvatele vrtulníky.

Mnoho oblastí kvůli výpadkům elektřiny ztratilo telefonní spojení. Při záchranných pracích kromě armády pomáhá i námořnictvo.

Škody v oblasti zatím nebyly vyčísleny, ale dá se předpokládat, že jejich rozsah bude značný. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva již slíbil uvolnění federálních fondů na pomoc lidem zasaženým povodněmi.

"Teď potřebujeme především vodu, jídlo a oblečení pro lidi," shodují se nyní zástupci postižených oblastí.

Rozlehlá země se potýká se záplavami od letošního jara. V dubnu zasáhly přívalové deště metropoli Rio de Janeiro.  

Související