Americký generál Stanley McChrystal, který je velitelem mezinárodních jednotek v Afghánistánu (ISAF), byl vyzván, aby se ve středu dostavil do Washingtonu. Bez dalšího upřesnění to v úterý oznámila armáda USA.

Rozhořčení v Bílém domě vyvolal rozhovor tohoto „vlka samotáře“ pro časopis Rolling Stone, ve kterém generál a jeho poradci utrousili několik nevybíravých poznámek na adresu viceprezidenta Joe Bidena nebo amerického velvyslance v Kábulu Karla Eikenberryho.

"Zpátečnický klaun"

„Ptali jste se na Bidena? Kdo to je?“ vtipkoval například McChrystal. Velvyslanec si zase podle něj „kryje záda“ a národní poradce pro bezpečnost James Jones je podle jednoho z generálových poradců „klaun zaseknutý v roce 1985“.

McChrystal se opřel zejména do Eikenberryho, jehož jednáním se prý cítí zrazen. Velvyslanec totiž nejprve podporoval jeho strategii v Afghánistánu, následně ji ale zpochybnil a nepodpořil požadavek na vyslání početných posil. "Je to jeden z těch, kteří si kryjí záda pro historické knihy. Když nyní neuspějeme, budou moci říci: ´Já vám to říkal´," uvedl na adresu diplomata.

Oba muži se veřejně označují za přátele, ale jejich roztržka je podle AP očividná. Například při tiskové konferenci minulý měsíc v Bílém domě stáli od sebe, co nejdále to bylo možné.

McChrystal se za za kritiku velvyslance omluvil. "Vyjadřuji svou upřímnou omluvu za tento osobní výrok. Byla to chyba, která odráží nešťastný úsudek a ke které nemělo nikdy dojít," uvedl v prohlášení.

Jeho nadřízeným to ale nestačí a vyzvali ho, aby se ve středu dostavil do Washingtonu, kde celý článek vysvětlí.

Rolling Stone připomíná, že prezident Barack Obama velmi dlouho váhal a nechával si věci prověřovat, než vyhověl generálovi ohledně rozšíření kontingentu v Afghánistánu. Generál byl podle jistého představitele zklamán ze svého prvního setkání v Bílém domě s podle něj nepřipraveným Obamou. V článku časopisu podle AP stojí, že ačkoli McChrystal volil Obamu, oba muži si od začátku nerozumějí. Obama si pozval generála již loni na kobereček poté, co podle prezidenta příliš otevřeně hovořil o své touze mít v Afghánistánu více vojáků.

Související