Případná příští koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných neprolomí těžební limity hnědého uhlí a zohlední je v nové energetické koncepci. Na večerním jednání to v úterý definitivně potvrdili lídři tří stran, které se chtějí domluvit na společném vládnutí. Uzavřeli tak první ze sedmi programových kapitol věnovanou ekologii a zemědělství. Ta byla považována za nejjednodušší. Lídři po večerním jednání zopakovali, že o personálním obsazení vlády rozhodnou teprve poté, co vyjednají společný vládní program.

"Připravíme státní energetickou koncepci a novou surovinovou politiku, s tím, že koalice zachová územní limity těžby hnědého uhlí a zohlední to také v nové energetické a surovinové koncepci," řekl po jednání předseda ODS Petr Nečas. Lídr Věcí veřejných Radek John doplnil, že vláda zajistí, aby nebylo možné v zájmu těžby vyvlastňovat soukromý majetek.

Rodící se koalice chce také podporovat urychlený prodej státní půdy zemědělcům, kteří na ní hospodaří a více chránit zemědělskou půdu a volnou přírodu před tím, aby se na ní zbytečně stavělo. Zvýhodnit proto chce výstavbu podniků na takzvaných brownfieldech, tedy na pozemcích, které nejsou efektivně využívány či jsou zanedbány. Chystaný vládní program počítá také s rychlým zahájením další etapy protipovodňových opatření.

Ani úterní dohoda o ekologické části programu nicméně nevyřešila otázku převedení kompetencí v hospodaření s vodami z ministerstva zemědělství na ministerstvo životního prostředí. S tímto návrhem přišly Věci veřejné za souhlasu ODS. Mělo by to podle nich pomoci protipovodňové ochraně. Nečas ale po úterním jednání uvedl, že problém zůstal otevřený. Všechny změny v kompetencích ministerstev totiž chtějí strany rozhodnout až v rámci kapitoly věnované veřejné správě a právu.

Špičky tří stran usilujících o společnou vládu se v úterý také snažily posunout dopředu rozhovory o zdravotnictví, které uvízly na mrtvém bodě. Rozpory stále panují v tom, kolik by mělo být zdravotních pojišťoven. Lídři proto zadali stranickým zdravotním expertům, aby vypracovali modelové varianty pro různý počet pojišťoven. Uvažují také o tom, že zruší či omezí poplatek za položku na receptu. "Jediný problém týkající se poplatků je otázka položky na receptu, o dalších nevidíme smysl diskutovat," řekl Nečas.

Lídři ODS, TOP 09 a VV se ve formátu K9, v němž každou stranu zastupují tři vyjednávači, sejdou znovu ve středu večer. Podle Nečase se na tomto jednání pokusí uzavřít programový okruh zahraniční politika, Evropská unie a obrana.

Boj o ministerské posty

Vznikající koalice zatím těžko hledá shodu v tom, jak si rozdělí místa ve vládě. Společnou řeč dosud strany nenašly nejen na konkrétních jménech, ale ani v tom, v jakém poměru si křesla "rozdají". TOP 09 prosazuje, aby měla ve vládě stejnou váhu jako ODS. Občanští demokraté ale zatím nechtějí svým možným koaličním partnerům příliš ustupovat. VV podle neoficiálních informací ČTK navrhují, aby měla ODS šest křesel, TOP 09 pět a VV čtyři. Takové rozdělení označují VV za kompromisní řešení.

"My se považujeme za stranu se stejnou váhou jako ODS, a tudíž to musí mít také stejnou váhu," odpověděl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na dotaz, zda jeho strana trvá na tom, aby měla ve vládě stejný počet míst jako ODS. Podle zdroje obeznámeného s vyjednáváním usilují ODS i TOP 09 při jednáních o křeslech o "maximum svého možného". ODS údajně chce mít sedm míst ve vládě, TOP 09 naopak požaduje v kabinetu stejný počet hlasů jako ODS.

15 ministrů

Věci veřejné zase usilovaly původně o to, aby měly stejný počet ministrů jako TOP 09. Podle dostupných informací se ale smířily i s tím, že budou mít o hlas méně než TOP 09, a navrhují poměr šest, pět, čtyři. Z toho vyplývá, že strany nyní počítají s tím, že křesel ve vládě bude 15 - včetně premiérského. To by znamenalo, že zůstane zachováno ministerstvo pro místní rozvoj, o jehož zrušení ODS, TOP 09 a Věci veřejné uvažovaly.

Dohoda stran o poměru sil ve vládě bude záviset i na tom, jaká ministerstva jim připadnou a koho na ně budou chtít dosadit. Podle zdrojů blízkých vyjednávání má zatím své místo jisté jen Nečas jako premiér a Schwarzenberg jako ministr zahraničí. Velké šance má také Radek John na zisk křesla ministra vnitra. Ani jeho místo ve vládě ale prý nebylo zatím potvrzeno.