Policejní agenti - a co si mohou dovolit

Agent policista
V Česku dnes mohou policisté nasadit svého člověka, aby mezi korupčníky tajně sbíral informace. V zákonu je tato možnost teprve od předloňska. Policisté si stěžují, že je těžké takového policistu najít, vycvičit a dostat ho mezi úplatkáře.

Agent civilista
Policejním spolupracovníkem nasazeným mezi korupčníky může být každý, nejen detektiv. Například člověk z úřadu nebo firmy, kde se uplácí, který se rozhodne spolupracovat s policií. Agenta civilistu již několik let používají Slováci.

Agent provokatér
Velmi kontroverzní agent, byť ho například Věci veřejné před volbami hlasitě slibovaly. Ale v českém prostředí nemá šanci, v Česku totiž není možné někoho provokovat k trestnému činu - Ústavní soud by téměř jistě takový zákon zrušil.

Trvalo měsíce, než detektivové připravili jednoho z kolegů na utajovanou misi: proniknout pod cizím jménem mezi úplatkáře a sesbírat důležité důkazy. Jenže marně - policista v přestrojení se nakonec mezi úplatkáře vůbec nedostal.

Příběh z minulého roku je zajímavý ze dvou důvodů. Vůbec poprvé policisté přiznali, že se pokusili protikorupčního agenta nasadit - podle zákona mají tuhle možnost teprve od roku 2008. Navíc: o tom, jak dát takovým agentům větší možnosti, se právě teď dohadují politici při jednáních o nové vládě. Například aby "naverbovanými" agenty nemuseli být jen policisté, ale třeba i zaměstnanci úřadů nebo firem, kde se uplácí.

Mezi korupčníky se nedostal

Na podrobnosti neúspěšného nasazení agenta jsou policisté skoupí. Hlavně když mají popsat, kdo a za co měl podle jejich zjištění dávat úplatky. "Jednalo se o oblast místní správy," upřesňuje jen neurčitě mluvčí protikorupčních detektivů Roman Skřepek. Nejspíš nešlo o běžnou úplatkářskou kauzu - výcvik agenta je totiž náročný: nesmí se prozradit a svou hru musí hrát dokonale. Případ ale skončil na tom, že agent mezi hlavní aktéry kauzy nepronikl tak dokonale, aby mohl začít pracovat. "Nebylo v silách policie zařídit, aby byl agent zařazen v konkrétním objektu zájmu. Věc nakonec skončila odložením," napsali protikorupční policisté do výroční zprávy, kterou HN získaly.

Policisté navíc upozorňují na nepříjemné problémy, které s nasazením agenta mají. Především - podle zákona to musí být policista. A detektivovi pak jako člověku zvenku logicky dlouho trvá, než ho korupčníci mezi sebe pustí. Třeba i tak dlouho, že už "obchod" mezitím úspěšně proběhne. "Výcvik a nasazení protikorupčního agenta si vyžádá šest až osm měsíců, samotné vybudování pozic v zájmovém prostředí potom cirka jeden rok," počítají policejní specialisté ve zmíněné zprávě.

Manažer firmy jako agent

Je ale možné, že se pravidla pro nasazení agentů změní - ve prospěch policistů. Vyjednávači budoucí koalice totiž mají na stole návrh, aby se agenty mohli stávat i civilisté.

Pak by třeba mohli získat na svou stranu člověka, který je úplatkářům blízko - například člena komise, který vybírá veřejnou zakázku. Nebo uznávaného specialistu, který nastoupí do vedení firmy a začne mapovat úplatky (policista v utajení má totiž obvykle malou šanci se do nejvyšších manažerských funkcí dostat).

"Jsou prostředí, kam se těžko dostanete," souhlasí ředitel protikorupční policie Libor Vrba. Vyjednávací týmy se podle místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake už také předběžně dohodly, že agenty-civilisty zavedou. Rozhodne ale až příští týden, kdy ještě dohodu bude schvalovat nejužší vedení stran. "Je to stále otevřené. Já si myslím, že civilisty můžou policisté využívat už teď a že kvůli tomu není potřeba měnit zákon," myslí si vyjednávač ODS Marek Benda.

A ani bývalý ministr vnitra Ivan Langer z ODS, který v roce 2008 protikorupčního agenta-policistu prosadil, by zákon neměnil: "Nejdřív ať policie dokáže, že udělala všechno pro to, aby tento nástroj využila. Teprve pak se bavme o rozšíření."

Na Slovensku se zavírá

Každopádně politikům by mohl při vyjednávání o agentovi pomoci pohled na Slovensko. Už sedm let tam protikorupčním agentem může být kdokoliv - pokud k tomu dá nejprve svolení soud. Pod dohledem policie pak může i rovnou předávat fiktivní úplatky. "Agent neprovokuje trestnou činnost tam, kde není, ale odhaluje ji tam, kde je," vysvětluje bývalý ministr spravedlnosti Daniel Lipšic, který agenta prosadil.

Slovenští policisté díky tomu odhalili už desítky případů korupce: například okresního soudce z Čadce, který si vzal úplatek za urychlení případu, nebo lékaře požadujícího peníze za náročnější operace.

Policejními agenty se na Slovensku stávají jak podnikatelé, tak třeba i kolegové těch, které policie podezírá z úplatkářství. Známým se stal například případ advokátky Márie Mešencovej, která pomohla usvědčit právníka, který jí nabízel úplatek, pokud zařídí u svého klienta změnu výpovědi.

100623_04_1_CTK.jpg

Dopaden
Starostu Brna-Žabovřesk Aleše Kvapila (na snímku), obžalovaného z korupce, nepomohl usvědčit policista v přestrojení, ale podnikatel Jiří Štopl. Vlastně plnil roli policejního agenta: všechna jednání tajně nahrával. Nahrávky nyní slouží u soudu jako důkaz. Foto: ČTK.