V Austrálii se poprvé v historii země ujala premiérského postu žena. Julia Gillardová se zároveň stala i předsedkyní vládní Australské labouristické strany (ALP). V obou funkcích nahradila Kevina Rudda, který ve čtvrtek abdikoval.

Rudd se k rezignaci rozhodl krátce před hlasováním o svém setrvání ve funkci šéfa ALP, když zjistil, že nemá šanci na úspěch. Jeho popularita v minulých týdnech výrazně poklesla a ALP se obávala porážky v nadcházejících volbách, které se budou konat již na podzim tohoto roku.

Osmačtyřicetiletá Gillardová byla vzápětí po Ruddově odstoupení z vedení ALP jednomyslně zvolena za předsedkyni strany, automaticky se pak stala i šéfkou vlády.

"Cítím se (volbou) velmi poctěna," prohlásila nová premiérka podle AP po hlasování. Zároveň však uznala, že nebyla na tento post zvolena. "V následujících měsících požádám guvernéra, aby vypsal parlamentní volby", uvedla pro australský server news.com.au.

Právnička Gillardová pochází z levé frakce ALP, dlouhou dobu byla aktivní v odborech. V Ruddově vládě byla zodpovědná mimo jiné za resorty vzdělání a práce. Úspěšně se zasadila například o reformu vzdělávání. Jako premiérka plánuje zavést těžební daň a zaměří se na snižování emisí skleníkových plynů.

 

Gillardová se narodila ve Velké Británii, s rodinou se však odstěhovala do Austrálie ještě než začala chodit do školy.

Související