Vlády skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 se dohodly na snížení svých rozpočtových deficitů na polovinu do roku 2013. Vyplývá to podle agentury Reuters z návrhu komuniké z víkendového summitu G20.

Zdroj z G20 agentuře nicméně řekl, že komuniké nebude obsahovat žádná konkrétní doporučení pro jednotlivé země. Dodal, že skupina pravděpodobně zemím umožní, aby si při snižování deficitů zvolily své vlastní tempo.

"Je zapotřebí, aby všechny země připravily důvěryhodné, dobře načasované a prorůstové plány k zajištění rozpočtové udržitelnosti, které budou diferenciované a uzpůsobené národním podmínkám," píše se podle agentury Reuters v návrhu komuniké.

G20 podle návrhu komuniké rovněž poskytne zemím možnost vlastní volby, zda zavedou daň na banky, která by měla přinést prostředky k hrazení nákladů na finanční krize. Summit G20 končí v neděli.

Evropská unie se minulý týden dohodla, že její zástupci na zasedání G20 pojedou s tím, že bude chtít dosáhnout zavedení světové bankovní daně či poplatku. Česko ale zavedení takovéto daně nepodpořilo.

G8 již neslibuje dokončení katarského kola v letošním roce

Ještě před summitem skupiny G20 se sešly země skupiny G8 - tedy USA, Japonsko, Kanada, Velká Británie, Německo, Francie, Itálie a Rusko.

Skupina G8 upustila od svého závazku dokončit katarské kolo rozhovorů o liberalizaci světového obchodu v letošním roce, uvedla agentura Reuters. Komuniké vydané po setkání G8 uvádí pouze, že členové G8 obnovují svůj slib dokončit rozhovory, ale nestanoví žádný konkrétní termín. Na loňském summitu v Itálii přitom skupina slibovala, že konečným termínem bude rok 2010.

Kanadský premiér Stephen Harper, který nynějšímu setkání předsedal, podle agentury Reuters použil při popisu možného termínu dokončení jednání slova jako "někdy" a "časem".

Nynější kolo jednání o další liberalizaci obchodu v rámci Světové obchodní organizace (WTO) začalo již v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá a mělo být původně hotovo do roku 2004. Jednání však byla několikrát přerušena kvůli sporům o zemědělský obchod mezi vyspělým světem a rozvojovými zeměmi.