Írán má již dostatek obohaceného uranu potřebného k výrobě dvou atomových bomb. Řekl to v neděli šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Leon Panetta v rozhovoru pro americkou televizní stanici ABC.

Panetta tvrdí, že islámská republika je nejspíš schopná disponovat atomovou zbraní do dvou let. Výroba bomby by podle něj Íráncům trvala asi rok a další rok by potřebovali na vývoj operačního systému potřebného k použití jaderné zbraně.

Další sankce navrhl Kongres

Panetta tvrdí, že v Íránu probíhá interní diskuse o tom, zda se má atomová bomba zhotovit. Íránci v očekávání rozhodnutí přitom podle něj dále rozvíjejí své znalosti a jadernou kapacitu. "Pokračují v práci na koncepci zbraní. To vyvolává obavy ohledně jejich záměrů, kam až chtějí zajít," řekl šéf CIA.

Vyjádřil se poté, co americký Kongres schválil ve čtvrtek návrh zákona o sankcích proti Teheránu s cílem přimět Írán, aby upustil od svých jaderných ambicí.

Panetta v neděli usoudil, že Íránci vědí, že pocítí sankce, které se zaměřují hlavně na zásobování země benzínem. Írán má totiž sice dost ropy, ale málo zařízení k jejímu zpracování.

Obavy ze zbraně v držení teroristů 

Teherán obohacuje uran s tvrzením, že buduje svou jadernou energetiku. Řada zemí v čele se Spojenými státu však otevřeně protizápadnímu a protiizraelskému režimu nevěří a obviňuje ho ze snahy získat atomovou zbraň. Spor je označován za jeden z hlavních problémů v nynějších mezinárodních vztazích.

Ředitel CIA také vyjádřil obavu, že by se nějaká jaderná zbraň mohla dostat do rukou teroristů. "V oběhu je hodně (jaderného) materiálu a naší starostí je vědět, kam se dostává a do rukou koho," zdůraznil Panetta. Za další možnou teroristickou hrozbu v dnešním světě označil počítačové útoky na energetické a finanční systémy USA.

Nejhledanější terorista světa, šéf islámské sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, se podle Panetty ukrývá na některém z kmenových území v Pákistánu. Bez dalšího upřesnění šéf CIA prohlásil, že americké tajné služby usilovně pátrají po všech zbylých vedoucích představitelích Al-Káidy.

Související