Poslední překážka sestavování nové slovenské vlády padla. Předsedové čtyř slovenských středopravých stran se v pondělí dohodli na obsazení postů ve vznikající vládě. Může tak vzniknout nový kabinet, který poprvé v historii země povede žena, volební lídr Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS) Iveta Radičová. Uzavření dohody dosud blokoval spor o křeslo ministra hospodářství.

Rezort hospodářství nakonec po proběhlých jednáních připadne liberální straně Svoboda a Solidarita (SaS). Konzervativní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), které o tento post rovněž usilovalo, získá ministerstvo dopravy s rozsáhlejšími pravomocemi. Strana získá také rezort vnitra a zdravotnictví. Budoucí vláda by měla mít po obnovení ministerstva životního prostředí 15 členů.

Budoucí koalice se v pondělí také dohodla na tom, že předseda Sas Richard Sulík bude předsedou parlamentu. jeho strana bude mít vedle hospodářství na starosti také ministerstvo kultury a obrany.

Jak Sas tak zmíněné KDH si pondělní dohodu podle slovenských médií pochvalovali.

Strany začaly jednat odpoledne. Před začátkem schůze ale nebylo jasné, zda dospějí k dohodě. Zatímco pravděpodobná budoucí premiérka Radičová tvrdila, že kompromis je možný, šéf křesťanských demokratů Ján Figeľ byl zdrženlivější.

Liberálové získali v nedávných volbách přes dvanáct procent hlasů, což pro ně znamená 22 poslanců. KDH se ziskem 8,5 procenta má v parlamentu 15 křesel.

Zástupci jednajících stran přijali na začátku minulého týdne programové teze, které jsou podkladem pro programové prohlášení budoucího kabinetu. Podepsali také koaliční smlouvu určující pravidla v rámci fungování vládního kvarteta, jehož čtvrtým členem je strana Most-Híd zastupující zájmy maďarské menšiny.

Související